Wisła jak droga do Nieba. Niezwykła procesja Bożego Ciała na Mazowszu

Na Mazowszu, już po raz trzeci, odbyła się procesja Bożego Ciała po Wiśle ze Smoszewa do Czerwińska. Mieszkańcy tych miejscowości podkreślają, że są dumni ze wspólnych przygotowań do corocznej pielgrzymki, a kościelni hierarchowie widzą w niej metaforę drogi do Nieba.

2024-05-30, 13:58

Wisła jak droga do Nieba. Niezwykła procesja Bożego Ciała na Mazowszu
Na Mazowszu odbywa się niezwykła procesja Bożego Ciała - wierni podróżują Wisła na łodziach. Foto: Lukasz Gdak/East News

Pomysł wiślanej procesji w Boże Ciało zrodził się w 2020 roku, ale przez pandemię COVID-19 był odkładany. Wreszcie, w 2022 roku wspólnymi siłami, dzięki współpracy czterech parafii (Smoszewo, Secymin, Chociszewo i Czerwińsk nad Wisłą), Urzędu Czerwińska oraz środowiska wodniaków udało się go zrealizować. Tak powstał liczący ok 18 km szlak po nabrzeżach, na którym zbudowano cztery ołtarze.

W ubiegłym roku w procesji uczestniczyło ponad 700 jednostek pływających. - Wszystkie parafie biorące w niej udział, miały procesję Bożego Ciała także na lądzie, ta na Wiśle jest dodatkowa - powiedział Polskiemu Radiu 24 biskup płocki Szymon Stułkowski. 

Wisła jak droga do Nieba. Biskup płocki o procesji Bożego Ciała po rzece

Duchowny podkreślił, że nie uważa tego za dziwaczenie czy szukanie atrakcji. - Wisła była traktem, którym od wieków ludzie podróżowali. Tą drogą przybywali misjonarze, tą drogą przybywali do Płocka turyści. Jeszcze w latach 60. pływały tędy statki zabierające 200, 300 osób na pokład. Dziś już tego nie ma - zaznaczył. 

Jak mówił, procesja pokazuje Wisłę jako drogę prowadząca konkretnego miejsca. - Kiedy podróżujemy na wodzie, chcemy dopłynąć do portu. Możemy przełożyć to na język wiary. Jesteśmy w drodze do portu, którym jest Niebo, Dom Ojca - mówił hierarcha.

REKLAMA

Niezwykła procesja Bożego Ciała na Wiśle. W organizacji pomagają mieszkańcy

Jak podkreślali w Polskim Radiu 24 mieszkańcy Czerwińska, zaangażowanie w wodną procesję jest bardzo różne. - Jedni podstawiają łodzie z osobami najbliższymi z rodziny, z przyjaciółmi, inni podstawiają większe łodzie, by zabrać osoby postronne, a jeszcze inni organizują się w większe grupy o przygotowują większe łodzie, na których przewożą Hostię - wskazywali. 

Czytaj także: 

W Wiślanej Procesji Eucharystycznej udział może wziąć każda jednostka pływająca, począwszy od dużych stateczków wiślanych, na małych prywatnych jednostkach pływających skończywszy.

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj

Goście Polskiego Radia 24 o niezwykłej procesji Bożego Ciała po Wiśle (Temat dnia) 26:12
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Temat dnia

REKLAMA

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Goście: bp Szymon Stułkowski, Barbara Sułek-Kowalska, Ks. Łukasz Mastalerz, Rafał Nurzyński

Data emisji: 30.05.2024

Godzina emisji: 9.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej