Krwawe wybory w Meksyku. Kartele bogatsze niż armia
38 kandydatów zamordowano w czasie wyborczej kampanii w Meksyku. Gość Polskiego Radia 24 Zbigniew Dąbrowski (Republica Latina) opowiedział o skali przemocy i korupcji oraz wyzwaniach, z jakimi mierzy się pierwsza kobieta na prezydenckim fotelu.
2024-06-16, 21:42
To były najkrwawsze wybory w historii Meksyku. Zanim lewicowa kandydatka Claudia Sheinbaum została pierwszą prezydentką Meksyku, w czasie kampanii zginęło 38 kandydatów, a ataków, w których nikt nie zginął, było 828.
Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24 latynoamerykanista i dziennikarz Zbigniew Dąbrowski, przemoc dotyczyła kandydatów w trwających równolegle wyborach lokalnych i parlamentarnych.
- To byli kandydaci, którzy mogli mieć pewne zatargi ze światem przestępczym. Meksyk jest krajem opanowanym przez kartele narkotykowe. Mówimy tutaj o osobach, które po prostu nie pasowały miejscowym przestępcom - mówił Dąbrowski.
"Narkotykowe kartele mogą kupić, co tylko zechcą"
Jak tłumaczył, południe Meksyku jest od lat 90. dość spokojne, natomiast w północnej części kraju dominują przestępcy, z którymi nie zawsze radzi sobie policja i wojsko. - Armia dysponuje nowoczesną bronią. Przestępcy dysponują jeszcze nowocześniejszą - mówił nasz gość. - Oni mają pieniądze, mogą de facto kupić wszystko, co im się co im się żywnie zamarzy - dodał.
REKLAMA
- Przemyt kokainy do Europy. Gangi z Bałkanów zawładnęły rynek
- Niemieccy zbrodniarze wojenni uciekali "szczurzymi szlakami". Bezpieczeństwo znaleźli w Ameryce Południowej
Problemem jest też korupcja w szeregach różnych formacji policyjnych. - Zdarzało się w historii Meksyku, i to całkiem niedawnej, że członkami grup przestępczych porywających ludzi dla okupu byli policjanci. Armia zresztą też w pewnych przypadkach była umoczona właśnie w ten biznes narkotykowy. Oczywiście to są przypadki, nie możemy tutaj generalizować - mówił Dąbrowski.
"Kobiety w Meksyku zdobywają urzędy"
Jak wynika z rozmowy, nowa prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum stoi przed ogromnym wyzwaniem. Meksykańskie społeczeństwo oczekuje od niej zdecydowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Meksyk jest krajem o silnych tradycjach macho, kobiety często są tam ofiarami przemocy. Organizacje kobiece oczekują od prezydentki działań na rzecz ochrony praw kobiet.
- Kobiety w Meksyku zdobywają urzędy, ale niestety to cały czas nie przenosi się na sytuację zwykłych zjadaczek tortilli - mówił Dąbrowski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Zbigniew Dąbrowski (Republica Latina)
Data emisji: 16.05.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 17.35
PR24/mp
Polecane
REKLAMA