Globalna awaria. Prezes Polskiej Federacji Szpitali: nie było zgłoszeń
- Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów - tak prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, odniósł się w Polskim Radiu 24 do pytania, czy globalna awaria systemów teleinformatycznych wpłynęła na funkcjowanie polskiej służby zdrowia.
2024-07-19, 18:15
Globalna awaria informatyczna związana z systemami Microsoftu spowodowała utrudnienia na całym świecie, uderzając w różne sektory, m.in. lotnictwo, kolej, media, banki czy szpitale.
Gość Polskiego Radia 24 uspokoił, że awaria nie dotknęła polskiego sektora ochrony zdrowia. - Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów, zgłoszeń - zapewnił, dodając, że resort cyfryzacji zwrócił uwagę w wydanym komunikacie na brak zagrożenia.
Awaria dotknęła brytyjską służbę zdrowia
- W przypadku ochrony zdrowia największy problem jest chyba w Wielkiej Brytanii. Awaria najbardziej dotknęła działalność lekarzy rodzinnych. Mowa o oprogramowaniu, umożlwiającym rejestrowanie wizyt, przeglądanie danych o stanie zdrowia pacjenta - relacjonował prof. Jarosław Fedorowski.
Przyznał, że w dziedzinie ochrony zdrowia skutki awarii póki co nie występują - tak jak np. w lotnictwie - w skali globalnej.
REKLAMA
- W Wielkiej Brytanii lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - z tego, co się dowiedziałem - kierują pacjentów z drobniejszymi problemami zdrowotnymi do aptek, aby tam otrzymali pomoc i (w miarę możliwości) lekarstwa - zaznaczył prezes Polskiej Federacji Szpitali.
- Brytyjczycy mogą otrzymać pomoc w szpitalach, aptekach, natomiast problem dotyczy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podsumował.
"Do tego nie ma już powrotu"
Prof. Fedorowski zwrócił uwagę, że systemy informatyczne są nieodzowną częścią praktyki medycznej. - Mamy część administracyjną, czyli zapisy pacjentów na wizyty; część medyczną, czyli dokumentację lekarską; część terapeutyczną, czyli zlecenia, recepty. Ponadto coraz bardziej jesteśmy zależni od technologii w kwestiach diagnostycznych - tu w grę wchodzi użycie sztucznej inteligencji - stwierdził gość Polskiego Radia 24.
Dodał, że nie wyobraża sobie rezygnacji z technologii w sektorze ochrony zdrowia i "powrotu do papieru". - Wiązały się z nim problemy. Wystarczy powiedzieć o nieczytelnych notatkach czy receptach. Zdarzało się, że papier ulegał zniszczeniu albo zagubieniu. Do tego nie ma już powrotu - podkreślił prezes Polskiej Federacji Szpitali.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- To nie był cyberatak? Znana jest przyczyna globalnej awarii
- Świat walczy z awarią. Rząd uspokaja: w Polsce wszystko działa
- Banki w Polsce zagrożone w wyniku globalnej awarii? Ekspert uspokaja
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali
Data emisji: 19.07.2024
Godzina emisji: 15.33
PR24/łl
REKLAMA