Jak uniknąć utonięcia? Te zasady to podstawa
- Jeśli jesteśmy świadomi ryzyka niebezpieczeństwa, to zachowujemy się bardzo bezpiecznie - powiedział Marcin Siwek, ratownik wodny, sternik jachtowy na antenie Polskiego Radia 24.
2024-07-20, 13:49
Posłuchaj
- Jeżeli ktoś na jachcie żaglowym lub motorowym, łódce wiosłowej albo na rowerze wodnym, zachowuje się w sposób, który zaczyna nas dotyczyć, to znaczy, że przekracza granice. Jeżeli płynę jachtem żaglowym i obok mnie płynie rower wodny, 4 osoby, 6 pustych puszek, 2 otwarte, a kamizelki służą jak poduszki do siedzenia, to budzi to moją wątpliwość - mówił ratownik o ryzykownych zachowaniach miłośników wodnego wypoczynku.
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że statystycznie wypadków ze skutkiem śmiertelnym jest bardzo mało nad morzem.
Posłuchaj
- Widząc ten bezkres wody, już mamy pewną podprogową informację - czy ja mam kompetencje, żeby się w to pchać. Ale jeśli widzę małą żwirownię albo rzekę, której brzeg widać i która wydaje się płytka, ten fakt izoluje nas od świadomości, że znajdujemy się w wodzie. I tam dochodzi częściej do wypadków - wskazał.
- To nie jest tak, że nad morze jeżdżą ludzie umiejący pływać albo kąpiący się tylko na kąpieliskach. Jak widzimy plażę z lotu ptaka, to ona jest zajęta od horyzontu do horyzontu. I to nie jest wyselekcjonowane społeczeństwo. To są ludzie o zupełnie innej świadomości. Sam ten widok, o którym wspomniałem, tak działa - dodał.
REKLAMA
- Tragedia w lubelskim. Mężczyzna utonął w Jeziorze Białym
- Nastolatek utonął w przydomowym basenie. Tragedia też nad Bałtykiem
Marcin Siwek wskazał, że rocznie tonie średnio kilkaset osób, a są takie pojedyncze dni, że po kilkadziesiąt traci życie w wodzie. Zaznaczył też, że ważne, aby przygodę z pływaniem rozpoczynać na poziomie pływalni, a nie kąpieliska.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Marcin Siwek (ratownik wodny, sternik jachtowy)
Data emisji: 20.07.2024
Godzina emisji: 10:06
Polskie Radio 24/łp
REKLAMA
REKLAMA