Namacalna lekcja historii. Tak zmienił się Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego to niezwykłe miejsce, pełne historii powstańczej stolicy. Usypany z gruzów nienadających się do dalszego wykorzystania, w XXI wieku na nowo odkryty i przywrócony warszawiakom. - Teraz, po rewitalizacji, to miejsce, w którym triumfują przyroda i życie, miejsce stale zmieniające się wraz z Warszawą i służące jej mieszkańcom - mówili w Polskim Radiu 24 Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk i Maciej Kaufman, autorzy koncepcji rewitalizacji kopca.
2024-08-01, 16:39
- Kiedy pierwszy raz poszliśmy na Kopiec Powstania Warszawskiego, to zauważyliśmy, że wśród dzikiej zieleni znajduje się dużo fragmentów dawnej Warszawy, fragmentów budynków, portale, bryły cegieł, kominy, kafelki. Czytając o tym wzniesieniu, dowiedzieliśmy się, że ono jest zbudowane w całości z gruzów Warszawy - powiedział w Polskim Radiu 24 architekt krajobrazu Maciej Kaufman.
- Naszym pomysłem na rewitalizację tej przestrzeni było pokazanie budowy kopca, jego historii, poprzez wydobycie tego gruzu na powierzchnię, wyeksponowanie go w różnych formach - dodał.
Podkreślił też, że do rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego wykorzystano gruzobeton, czyli materiał często wykorzystywany w czasach odbudowy Warszawy. - Tam gruzy Warszawy były przetwarzane na nowy materiał budowlany. Spróbowaliśmy to odtworzyć i wyeksponować na kopcu - wskazał.
Triumf przyrody
- Napięcie związane z przeciwieństwami, które tam spotykaliśmy, jest niezwykle nośnym elementem i posłużyło nam do budowy idei - mówiła w Polskim Radiu 24 architekt Justyna Dziedziejko, pytana, jak udało się połączyć w zrewitalizowanym Kopcu Powstania Warszawskiego motywy współczesności i historii, życia i śmierci. - Bazowaliśmy na napięciach, które tam dostrzegliśmy, pomiędzy dość płaską Warszawą a tą niesamowitą topografią - dodała.
REKLAMA
Czytaj także:
- Powstanie warszawskie: 63 dni chwały. Wspomnienia powstańców w Jedynce
- Kobiety w powstaniu warszawskim. "Przy nich wstyd było się bać"
- Wsparcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Premier podał kwotę
- Ta topografia od razu wydała nam się dość nośnym elementem - zaznaczyła. Przyznała, że na początku Kopiec Powstania Warszawskiego był kopcem tylko z nazwy, dlatego starali się nadać mu cechy "charakterystyczne dla kopców", jak cokół albo plac na szczycie, a także spiralną drogę wejścia - zauważyła.
Wskazała też, że wrażenie zrobiła przyroda otaczająca kopiec. - Wzrosła faktycznie na gruzach. Przez wiele lat zmieniała się i obraz, jaki mamy dzisiaj, jaki wydaje się lasem, jest przedmiotem triumfu - zaznaczyła.
Nieustanny proces zmian
Kopiec Powstania Warszawskiego zmienił się nie tylko za sprawą odradzającej się przyrody, ale też odwiedzających go ludzi - oceniła Magdalena Wnęk. - W weekendy jest tam bardzo dużo osób. Bardzo się cieszymy, że tak dużo ludzi tam przychodzi. Mamy też dużo informacji, od wielu osób, że park im się podoba, choć nie wygląda jak park w Łazienkach Królewskich - dodała.
Czytaj także:
- Krystyna Krahelska. Twarz warszawskiej Syrenki
- Powstanie warszawskie 1944. "Sanitariuszki i łączniczki miały swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe"
- Radiostacja "Błyskawica" – nieoceniony sprzęt z czasów Powstania Warszawskiego
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła też, że zmiana jest "elementem procesu, jaki wciąż trwa i będzie trwał przez wiele lat". - To jest proces sukcesji, tworzenia się nowych ekosystemów na tym antropogenicznym gruncie, jaki powstał tam w wyniku składowania tam gruzu - dodała.
REKLAMA
- Tworząc ten projekt, pracowaliśmy z myślą o procesie - zaznaczyła. - Wszystkie zmiany, jakie obserwujemy, są pokazaniem, że takie myślenie o przyrodzie i projektowaniu przestrzeni publicznej ma sens. Zmiana jest częścią życia. Ten park żyje i będzie się zmieniał, będzie coraz bardziej różnorodny, coraz bardziej odporny na zmiany klimatyczne i będzie coraz lepiej służył mieszkańcom Warszawy, nie tylko ludzkim - wskazała Magdalena Wnęk.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Goście: Justyna Dziedziejko (architekt krajobrazu z topoScape), Magdalena Wnęk (architekt krajobrazu z topoScape), Maciej Kaufman (architekt krajobrazu z Archigrest)
Data emisji: 1.08.2024
Godzina emisji: 15.39
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl/ kmp
Polecane
REKLAMA