Polityka migracyjna Francji po nowemu? "Ludzie oczekują tego"
- Sytuacja we Francji wymaga restrykcyjnej polityki migracyjnej. Palące są takie sprawy jak: łączenie rodzin, wprowadzenie rocznych kwot wizowych, zaostrzenie warunków przyznawania pomocy socjalnej dla imigrantów, uproszczenie procedur deportacyjnych. Jest cały szereg kwestii, które większość Francuzów odczytuje jako konieczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze".
2024-09-29, 19:10
Posłuchaj
- Michel Barnier jest bardzo popularny we Francji wśród ludzi, ale jest mniej popularny wśród polityków. Zapewnił sobie strategiczne ministerstwo spraw wewnętrznych, a Bruno Retailleau (szef msw - red.) to wieloletni senator, który demonstrował już w przeszłości bardzo ostre poglądy na imigrację i to on będzie odpowiedzialny za tę problematykę - mówił gość Polskiego Radia 24.
- Skrajna prawica może wygrać w Austrii. Będzie polityczna awantura jak w Turyngii?
- Wybory w Niemczech. Przedsiębiorcy i związkowcy z obawami po sukcesie AfD
- Ta nominacja jest postrzegana jako próba uspokojenia obaw skrajnej prawicy i zapewnienia jej poparcia. Widać wyraźnie, że nowy premier dba o to i w sprawach migracji będzie wprowadzał zmiany i ograniczenia - dodał prof. Kleiber. Jak zaznaczył gość Jakuba Kukli, problem urósł do rozmiarów, które wymagają natychmiastowych działań. - To będzie ten główny element oceny skuteczności nowego premiera - dodał.
Dlatego wyborcy wybierają skrajną prawicę
Prof. Kleiber podkreślił, w wielu krajach zachodzi nietypowe zjawisko. - Ugrupowania lewicowe pod wpływem czy to przemian kulturowych, czy młodego pokolenia, czasami postępują w sposób trudny do zaakceptowania. I odpowiedzią na to jest skrajna prawica, która dba o zachowanie tradycyjnych zasad. Dlatego w wielu państwach zarówno lewica, jak i skrajna prawica osiągają wyniki kiedyś nie do pomyślenia - podkreślił prof. Kleiber. - To przypadek także naszych sąsiadów, gdzie Alternatywa dla Niemiec osiąga we wschodnich landach takie sukcesy. My sobie nie uświadamiamy tego, że te zmiany, które zachodzą, są wprowadzane w życie za szybko. Zmiany muszą następować, ale to musi być rozłożone w czasie. Jeśli zachodzi zbyt szybko, wywołuje kolosalne zamieszanie na rynku politycznym w wielu krajach - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Prof. Kleiber przestrzegł przed skrajnościami. - Ugrupowania skrajnie prawicowe w Niemczech muszą budzić nasze obawy. AFD w niektórych sprawach ma poglądy dosyć przerażające dla Polaków. Natomiast trzeba mieć nadzieję, że to się nie skończy zwycięstwem ugrupowania skrajnego, a jednak centrum - cokolwiek by to nie było. Nie powinniśmy stymulować rozwoju siły ugrupowań prawicowych poprzez nieprzemyślane promowanie koncepcji, które mają całkowicie zmienić nasz świat - zauważył.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Jakub Kukla
Gość: prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze"
Data emisji: 29.09.2024
Godzina emisji: 17:08
REKLAMA
REKLAMA