Mural akcji "Twarze depresji". "To artystyczny obraz tej choroby"
- Depresja nie jest lenistwem, nie ma tu nic związanego z wyborem człowieka. Depresja jest chorobą i tak jak na każdą inną chorobę, nie mamy na nią wpływu, na to, że chorujemy. Osoby w depresji wymagają po prostu naszego wsparcia w procesie leczenia i wiary w to, że uda im się z tej choroby wyjść - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze Depresji".
2024-10-14, 10:15
W Warszawie powstał największy w Polsce mural. Jest gigantyczny tak jak problem, do którego nawiązuje - depresja. Malowidło powstało na ścianie wieżowca przy ulicy Wasilkowskiego 14 na Imielinie. Przedsięwzięcie realizowane jest z okazji dziesiątej rocznicy kampanii społecznej Fundacji "Twarze Depresji". Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się we wtorek, 15 października, o godz. 14:30.
"To artystyczny obraz tej choroby" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze Depresji". - Smutna kobieta i smutny mężczyzna, bazgrota dziecięca. W depresji dzieci najczęściej właśnie rysują coś w czarnych kolorach, dlatego ten kwiatek też jest czarny, żeby oddać jak najpełniej to, co dzieje się z dziećmi i dorosłymi w depresji, żeby skłonić nas wszystkich do refleksji nad depresją - podkreśliła i wyjaśniła, że depresja jest chorobą wieloczynnikową, mają na nią wpływ czynniki biologiczne, środowiskowe, choroby somatyczne czy predyspozycje psychiczne. Dla chorujących bardzo istotne są wsparcie otoczenia i powszechna akceptacja problemu.
Posłuchaj
Mural ma 429 m kw. powierzchni. Autorem dzieła jest malarz Wojciech Brewka. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na ogromny problem zdrowia psychicznego Polaków.
Na depresję choruje 1 mln 200 tys. osób. Są to dane oficjalne, a więc prawdopodobnie niedoszacowane - uważa prezes Fundacji "Twarze Depresji". - Według WHO w 2030 r. depresja będzie pierwszą chorobą cywilizacyjną na świecie. Jestem przekonana, że już jest ona pierwszą chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się ludzkość, ale z powodu niedoszacowania, z powodu wstydu i stygmatyzacji związanej z leczeniem psychologicznym i psychiatrycznym, ta choroba nie jest w pełni zbadana i nie znamy dobrze statystyk - dodała.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze Depresji"
Data emisji: 13.10.2024
Godzina emisji: 9.32
PR24/ka/kmp
REKLAMA