Kwesta na rzecz Starych Powązek. Marcin Święcicki: warto, by dbała o to cała Polska
Warszawski Cmentarz Stare Powązki to szczególne miejsce na mapie Polski, gdzie pochowani są najwybitniejsi twórcy, dowódcy, politycy. - Często jest tak, że przychodzi rodzina z małymi dziećmi i rodzice uczą historii podczas spaceru - mówiła w Polskim Radiu 24 Liliana Lewandowska, kwestująca na Powązkach od sześciu lat. - To narodowa nekropolia, warto, by dbała o to cała Polska - argumentował Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.
2024-11-02, 11:14
W tym roku przypada 50-lecie powstania Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Inicjatorem pierwszej kwesty na rzecz ratowania zabytkowego warszawskiego cmentarza był Jerzy Waldorff. - Zawsze podziwiałam pracę komitetu - mówiła w Polskim Radiu 24 Liliana Lewandowska, obecnie działaczka tejże organizacji.
Wspominała, że do kwestowania na rzecz Powązek namówiła ją Barbara Wachowicz. - Wypełniam niejako duchowy testament Barbary Wachowicz i tę obietnicę wypełniłam w 2018 roku. Zadzwoniłam i nieśmiało zapytałam, czy też bym mogła. Okazało się, że tak, i od 2018 roku kwestuję przy grobie Marii Dąbrowskiej i grobie rodziców Chopina - dodała.
Kwesta kolejnych pokoleń
Grono kwestujących co roku się zmienia - zaznaczył w Polskim Radiu 24 przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki. - Trochę się poszerza, odświeża, trochę ludzi się zgłasza, ale są osoby, które zbierają od samego początku. Maja Komorowska [jest z nami] od pierwszej kwesty, Olgierd Łukaszewicz też był na pierwszej kweście, i do tej pory zbiera, Artur Barciś, Emilia Krakowska - wymieniał.
Czytaj także:
- Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy
- Wszystkich Świętych. Jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt
- Na nasze 50-lecie zrobiliśmy zestawienie, kto, spośród żyjących kwestarzy, zbierał ponad 25 razy. Doliczyliśmy się 60 osób - wskazał. Dodał, że kwestowanie na rzecz Powązek przechodzi nieraz z pokolenia na pokolenie, jak w przypadku rodzin Damięckich czy Blikle.
REKLAMA
Narodowa nekropolia
Gość Polskiego Radia 24 stwierdził też, że o kweście trzeba nieustannie przypominać. - Rosną młode pokolenia, one nie wiedzą w ogóle, kto to był Waldorff, nie znają historii kwesty, powodów jej zorganizowania, nie wiedzą, kto jest tam pochowany - wskazał.
Posłuchaj
Jak dodał, "widać to zwłaszcza po młodych ludziach, że oni nie zawsze dokładnie się orientują, co tutaj się dzieje, szczególnie tacy, co przyszli pierwszy raz na Powązki". - Poza tym to jest narodowa nekropolia. Tam są pochowani wybitni Polacy, wybitni autorzy dzieł sztuki cmentarnej. Warto, by dbała o to cała Polska - powiedział Marcin Święcicki.
Lekcja historii na 1 listopada
O cmentarz na Starych Powązkach warto dbać także ze względu na jego wartość historyczną - dodała Liliana Lewandowska. - Bardzo często jest tak, że przychodzi rodzina z małymi dziećmi i rodzice uczą historii podczas spaceru. Wydaje mi się, że to jest dużo bardziej skuteczne i bardziej interesujące dla młodego człowieka niż czytanie podręcznika do historii - dodała.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Goście: Liliana Lewandowska (Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa), Marcin Święcicki (przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa)
Data emisji: 2.11.2024
Godzina emisji: 9.30
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl/wmkor
REKLAMA