Tak pomagają uchodźcom z Ukrainy. Stowarzyszenie Patchwork o swoich celach

- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest głównym celem naszej organizacji. Jesteśmy zaskoczeni jak wiele instytucji i zwykłych ludzi chce nas wspomagać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork w Krakowie, uczestniczącego w projekcie Business Unusual prowadzonego przez Fundacja Stocznia. 

2024-12-01, 09:47

Tak pomagają uchodźcom z Ukrainy. Stowarzyszenie Patchwork o swoich celach
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak wyjaśniła rozmówczyni audycji: "pomagamy głównie rodzinom z Ukrainy, ale nie tylko – wspieramy również rodziny z Białorusi i innych krajów. Łączy je doświadczenie migracji, uchodźstwa oraz niepełnosprawności". Koncentrują się najbardziej na rodzinach z dziećmi z niepełnosprawnością. Organizacja działa już pięć lat i działa na terenie Małopolski.

Posłuchaj

Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Temat dnia") 25:35
+
Dodaj do playlisty

- My jesteśmy organizacją feministyczną, która wspiera rodziny z niepełnosprawnościami, ale same też jesteśmy imigrantkami. Większość osób z zarządu stowarzyszenia to matki dzieci z niepełnosprawnościami - mówiła Maria Buchanowska.

Pomoc dla rodzin z Ukrainy

Wszystko zaczęło się w 2019 roku od nieformalnych spotkań w Krakowie uchodźców z Ukrainy, które z czasem przekształciły się w prężnie działającą organizację.

Maria Buchanowska urodziła się w Rosji i mieszkała w Petersburgu, ale jej mąż pochodzi z Ukrainy. Na początku 2015 roku przeprowadzili się wspólnie do Kijowa, a w 2019 roku razem pojechali do Krakowa, ponieważ otrzymała tam ofertę pracy.

REKLAMA

Od pięciu lat mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym. Postanowiła więc pomoc rodzinom ukraińskim, które mają dzieci z niepełnosprawnością.

- Całe moje życie jest związane z tymi dziećmi. Nasza organizacja jest naprawdę patchworkowa. W tym sensie, że jesteśmy wielokulturowym stowarzyszeniem, organizacją inkluzywną i feministyczną. Jesteśmy bardzo otwarci na różnorodność. Mamy duże wsparcie ze strony Polaków. Nie oczekiwałyśmy z koleżankami po wybuchu wojny, że będzie to aż tak duża pomoc. Na przykład ze strony naszych kolegów ze szkół specjalnych w Krakowie - tłumaczyła Maria Buchanowska.

W jej opinii ukraińskie dzieci dotknięte niepełnosprawnością, mają w Polsce większe możliwości do nauki i rehabilitacji. Stowarzyszenie zapewnia wsparcie dla dzieci i osób do dwudziestego piątego roku życia.

Kursy zawodowe i językowe

Stowarzyszenie Patchwork pomaga imigrantom z Ukrainy także w zdobywaniu mieszkania, pomocy finansowej i szukaniu pracy.

REKLAMA

Stowarzyszenie Patchwork wspiera rodziny, zwłaszcza z dziećmi z niepełnosprawnościami, koncentrując się na integracji. Pomoc obejmuje podstawowe potrzeby, ale przede wszystkim systemowe wsparcie, m.in. kursy języka polskiego, wsparcie psychologiczne, zajęcia kulturalne oraz rehabilitację dzieci. 

Patchwork pomaga także w legalizacji dokumentów, organizuje różnorodne wydarzenia wspierające integrację oraz wspiera tworzenie podobnych organizacji w innych regionach Polski. Organizacja kładzie nacisk na długofalową pomoc, wspierając rodziny z niepełnosprawnościami z doświadczeniem uchodźczym w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. 

- Chcemy pomagać w budowaniu samodzielności i wspierać osoby w tworzeniu swojej przyszłości - powiedziała Maria Buchanowska.


* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork w Krakowie
Data emisji: 01.12.2024
Godzina emisji: 07.30

REKLAMA

PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej