"Tu nie było żadnej dyskusji". Ks. Bartołd wspomina Franciszka
- Papież Franciszek szczególną uwagę zwracał na problem wykorzystywania osób nieletnich - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd. Proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie podkreślił, że "tutaj papież był jednoznaczny, bardzo konkretny, tu nie było żadnej dyskusji". - On wielokrotnie przepraszał. I te jego działania w tym względzie i powoływane komisje. Mam nadzieję, że spowoduje to, że te owoce, może dopiero po jakimś czasie, ale że one będą widoczne - stwierdził duchowny.
2025-04-21, 13:20
- Gościem Jakuba Kukli w Polskim Radiu 24 (poniedziałek, 21.04.25, o godz. 12:45) był ks. Bogdan Bartołd (proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Prosty język papieża
Ks. Bogdan Bartołd zwrócił uwagę na specyficzny język, którym papież Franciszek mówił do wiernych. - Mieliśmy w pamięci papieża Benedykta XVI, który mówił językiem teologicznym, czasami bardzo trudnym, a mnie np. utkwiło w pamięci to, jak papież gdzieś tam w jednej ze swoich katechez powiedział coś takiego: słuchajcie, u Was powinny być takie słowa jak dziękuję, proszę, przepraszam i te słowa powinny mówić dominować, dlatego, że te słowa sprawiały, że relacje między Wami będą dobre - wspominał ks. Bartołd.
Posłuchaj
Księża mają przede wszystkim służyć
Duchowny wspominał, że papież Franciszek nieustannie przypominał księżom, że są oni posłani do ludzi, że mają ich wyszukiwać i służyć ludziom. - W okresie pandemii nieraz lękaliśmy się czy powinniśmy naszych wiernych odwiedzać, czy powinniśmy z nimi przebywać? A papież mówił tak prosto i wyraźnie: Wy macie ich poszukać, Wy macie być tymi pasterzami, którzy będą swoich wiernych szukać - powiedział ks. Bartołd.
Proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie tłumaczył, że w swoim nauczaniu Franciszek nawoływał do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęcał, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych. Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój na Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata.
Problem wykorzystywanie nieletnich. Ważna rola Franciszka
Ks. Bartołd podkreślił, że papież Franciszek szczególną uwagę zwracał na problem wykorzystywania osób nieletnich. - Tutaj papież był jednoznaczny, bardzo konkretny, tu nie było żadnej dyskusji. On wielokrotnie przepraszał. I te jego działania w tym względzie i powoływane komisje. Mam nadzieję, że spowoduje to, że te owoce, może dopiero po jakimś czasie, ale że one będą widoczne - stwierdził duchowny.
REKLAMA
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7.35. O jego odejściu poinformowało biuro prasowe Watykanu.
Źródło: Polskie Radio 24/paw
Polecane
REKLAMA