Polska powinna sięgnąć po pieniądze z SAFE? "Pożyczałbym nawet od diabła"

Rosja może w przyszłości zaatakować Polskę lub kraj NATO, dlatego trzeba jak najszybciej wzmacniać własny militarny potencjał. Tak w Polskim Radiu 24 przekonywał redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej Mariusz Cielma. Jego zdaniem "nawet, jeżeli komuś nie podoba się Unia Europejska", to w obliczu zagrożenia pieniądze z funduszu SAFE są potrzebne. - Ja w takiej sytuacji pożyczałbym nawet od diabła, od każdego - podkreślił.

2026-03-12, 16:00

Polska powinna sięgnąć po pieniądze z SAFE? "Pożyczałbym nawet od diabła"
Ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem czołgów Abrams w Biedrusku. Foto: Łukasz Gdak/East News

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Karol Nawrocki ma czas na podjęcie decyzji do 20 marca. Jeśli podpisze ustawę, Polska ma szansę zyskać niemal 44 miliardy euro w korzystnych pożyczkach
  • Prezydent Karol Nawrocki i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zaproponowali "SAFE zero procent". Środki na zbrojenia miałyby pochodzić z operacji związanych z rezerwami złota
  • Mariusz Cielma, redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej uważa, że Polska jest w sytuacji zagrożenia i pilnie musi się zbroić. Jego zdaniem pieniądze z unijnego SAFE są potrzebne, a czas na dokonanie zakupów ucieka

Polska może otrzymać z unijnego programu SAFE ok. 43,7 miliardów euro, czyli blisko 200 miliardów złotych w korzystnych pożyczkach, głównie na rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego i wzmocnienie bezpieczeństwa. Prezydent Karol Nawrocki ma czas do 20 marca na decyzję czy podpisać ustawę, a wraz z prezesem NBP Adamem Glapińskim proponuje alternatywę - "polski SAFE 0 procent", finansowany z zysku banku centralnego. Rząd zapowiada, że w przypadku weta będzie miał "plan B" i przyjmie fundusze z programu unijnych pożyczek z pominięciem prezydenta.

Posłuchaj

Redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej Mariusz Cielma gościem Ewy Wasążnik (Temat dnia) 17:31
+
Dodaj do playlisty

"Tracimy kolejne dni"

Mariusz Cielma zwrócił uwagę, że spór o SAFE i "polski SAFE 0 procent" trwa, a czas ucieka. Przypomniał, że zgodnie z zapisami unijnego SAFE Polska ma czas do końca maja, żeby sfinalizować samodzielne zakupy zbrojeniowe. - Dla Agencji Uzbrojenia to jest faktycznie problem, że tracimy kolejne dni - powiedział.

Redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej tłumaczył, że Polska szybko musi wzmocnić swój potencjał obronny. - Moim zdaniem powinniśmy się spieszyć, bo dużo jest informacji z różnych agencji wywiadowczych, od polityków, którzy mają kontakt z raportami z tych agencji, że Federacja Rosyjska faktycznie może się przygotowywać do podjęcia jakichś militarnych operacji w perspektywie kilku lat - stwierdził.

Mariusz Cielma uważa, że w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji trzeba korzystać ze wszystkich dostępnych możliwości pozyskania pieniędzy na zbrojenia. - Nawet, jeżeli komuś się nie podoba Unia Europejska. Ja w takiej sytuacji pożyczałbym nawet od diabła, od każdego [...]. I powinniśmy zrobić, co możemy, na tyle zbudować wiarygodny system odstraszania, jeżeli trzeba, to zwielokrotnić te środki finansowe, żeby po tej drugiej stronie kalkulacja kosztów, czyli kalkulacja tego, że my jesteśmy lepiej dużo przygotowani niż zakładano, zniechęciła do potencjalnej agresji - tłumaczył.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24
Prowadząca: Ewa Wasążnik
Opracowanie: Paweł Michalak

Polecane

Wróć do strony głównej