more_horiz

Odnaleziono tablicę upamiętniającą ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 13:00
Upamiętnia 6 tysięcy zamordowanych warszawiaków, ale jeszcze do niedawna była zapomniana. Kilka dni temu Marcin Czapliński, warszawski społecznik, przypadkiem odkrył to miejsce w dawnej Fabryce Franaszka i postanowił działać.
Audio
  • 13.08.17 Zaniedbana tablica upamiętniająca ofiary Rzezi Woli
Fabryka Obić i Papierów Kolorowych Józefa Franaszka przy ul. Wolskiej 4145, miejsce pierwszych egzekucji 4 sierpnia
Fabryka Obić i Papierów Kolorowych Józefa Franaszka przy ul. Wolskiej 41/45, miejsce pierwszych egzekucji 4 sierpniaFoto: wikipedia.org/public domain

Marcin Czapliński zebrał grupę osób, która wspólnymi siłami posprzątała otoczenie, a samą tablicę wyczyściła.

– Będąc na ulicy Wolskiej wszyscy widzimy tablicę, która jest tuż przy ulicy, informującą o tysiącu ofiar w Fabryce Franaszka, natomiast miałem informację o drugiej tablicy. Byłem przekonany, że została ona zdemontowana podczas wyburzania jednego z budynków, który jest na rogu ul. Płockiej i Wolskiej. Ochroniarze, którzy tam pracują nic o niej nie wiedzieli. Pochodziłem po tej okolicy i odnalazłem tablicę, która była zupełnie zaniedbana na zaniedbanym podwórku za pustostanem – mówił Marcin Czapliński. – Skrzyknęliśmy się w ciągu kilkunastu godzin i udało nam się posprzątać – podsumował.

Rzeź Woli był konsekwencją wydania przez Adolfa Hitlera na początku Powstania Warszawskiego rozkazu eksterminacji wszystkich mieszkańców dzielnicy. W dniach 5-7 sierpnia 1944 r. oddziały SS oraz niemieckiej policji wymordowały od 30 do 65 tys. osób.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 11.43

Zobacz także

Zobacz także