Niemieckie akcje dywersyjne i prowokacje przed II wojną światowa

2017-09-01, 19:33

Niemieckie akcje dywersyjne i prowokacje przed II wojną światowa
Niemieccy żołnierze przekraczają granicę Polski. Foto: wikipedia.org/public domain

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Jednak na ziemiach polskich już kilkanaście dni przed rozpoczęciem kampanii wrześniowej Niemcy organizowali liczne akcje dywersyjne, które miały między innymi usprawiedliwić późniejszy atak. O tych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Chinciński z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Posłuchaj

01.09.2017 prof. Tomasz Chinciński o niemieckich akcjach dywersyjnych przed wybuchem II wojny światowej.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał prof. Tomasz Chinciński, akcja dywersyjna pod Przełęczą Jabłonowską była pierwszym sygnałem dla polskich władz, że zbliża się wojna. – Akcja z 25 i 26 sierpnia 1939 roku miała na celu opanowanie Przełęczy Jabłonkowskiej i stacji Mosty. To były ważne połączenie kolejowe, skąd biegła droga z Warszawy do Wiednia. Do tego oddziału nie dotarła jednak informacja, że wojna nie wybuchnie. Dywersanci przeszli granicę i zajęli stację, a gdy dowiedzieli się, że wojna nie wybuchła, to uciekli po polskim ataku – powiedział historyk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prowokacja w Gliwicach była wykorzystywana propagandowo, ale była źle przygotowana. - Prowokacja w Gliwicach była przygotowana przez SS i miała dać pretekst do rozpoczęcia wojny. Przeprowadzono sfingowany napad na radiostację niemiecką i ogłoszono komunikat, że Polacy zajęli budynek. Ta akcja nie odniosła jednak pożądanego skutku, ponieważ radiostacja miała krótki zasięg, a także napadnięto na niewłaściwy budynek. Kolejną głośna akcją dywersyjną był zamach na dworcu w Tarnowie. Tam agent Abwehry podłożył bombę i doszło do tragedii, w której zginęły kilkadziesiąt osób. Agent został złapany i przesłuchany, dzięki czemu wiemy, że miał na celu niszczenie połączeń kolejowych – powiedział Chinciński.

Więcej w całej audycji.

Rozmowa Pauliny Kozion.

Polskie Radio 24

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 01.09.2017

Godzina emisji: 19:08


Polecane

Wróć do strony głównej