more_horiz

Niezbędne reformy w ochronie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 17:55
Rząd wprowadza kolejne reformy w ochronie zdrowia. Wprowadzane są e-zwolnienia, e-konto pacjenta. Tymczasem gotowość strajkową deklarują ratownicy medyczni. O niezbędnych reformach w służbie zdrowia rozmawiali w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Sobotka-Gałązka (Uczelnia Łazarskiego), Andrzej Mądrala (Pracodawcy RP) i Robert Judek (OPZZ).
Audio
  • 30.04.18 Dr Małgorzata Sobotka-Gałązka, Andrzej Mądrala i Robert Judek o programie reform w ochronie zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/proimos/CC-BY-SA

Jak podkreśliła dr Małgorzata Sobotka-Gałązka, ważne jest uświadomienie Polakom, że „kolejka jest czymś naturalnym w systemie ochrony zdrowia”. - Czas oczekiwania na pewne świadczenia towarzyszy Norwegom, Duńczykom, Szwajcarom - nawet najbogatszym obywatelom Europy Zachodniej. Głównym dylematem, który towarzyszy nam w życiu codziennym jest natomiast brak koordynacji i informacji o tym, czy mamy poważny problem, a także to, by system potrafił określić czas w jakim te interwencje nastąpią – mówiła dr Sobotka-Gałązka.

„Pogląd, że ile się nie wleje środków do sita przez Narodowy Fundusz Zdrowia i tak nie będzie to zauważalne, nie do końca jest, według mnie, prawdziwy – powiedział z kolei Andrzej Mądrala. - Wybierzmy najlepsze placówki, szpitale państwowe i prywatne, które dadzą nam efektywne działanie i jakość. NFZ chce płacić za jakość 2 proc. w stawce kapitacyjnej. To dobry pomysł – stwierdził gość.

Zdaniem Roberta Judka, księga rekomendacji w ratownictwie medycznym dotyka wielu obszarów, jednak wciąż „jest jeszcze wiele do zrobienia”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 30.04.18

Godzina emisji: 15:45

 

Zobacz także

Zobacz także