more_horiz

Wojciech Jakóbik: energia atomowa to bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:02
- Atom to bezemisyjna forma pozyskiwania energii, która także zapewnia bezpieczeństwo dostaw - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert". 
Audio
  • 16.11.18 Wojciech Jakóbik: energia atomowa to bezpieczeństwo
Wojciech Jakóbik
Wojciech Jakóbik Foto: PR24

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Polityki Energetycznej do 2040 roku. Zakłada on między innymi, że do tego czasu udział węgla w produkcji energii spadnie poniżej 30 procent. W 2030 roku udział ten będzie natomiast wynosił 60 procent. Plan uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej.

- Atom to bezemisyjna forma pozyskiwania energii, która także zapewnia bezpieczeństwo dostaw, w przeciwieństwie do farm wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych, które również są bezemisyjne, ale nie gwarantują bezpieczeństwa dostaw - wskazywał na naszej antenie ekspert, zauważając przy tym, że budowa elektrowni jądrowej nie jest niczym pewnym. - Podczas prezentacji projektu strategii minister przyznał, że dopiero teraz będzie opracowywany model finansowania elektrowni. Sam projekt strategii jest deklaracją, że atom ma się pojawić. To jednak nie znaczy, że on się pojawi. Do zrobienia jest wiele - dodawał gość PR24. 

Zdaniem Wojciecha Jakóbika, w kontekście ewentualnej budowy bloków atomowych, nie będzie problemów z pozyskaniem technologii, choć specyfikacja wyklucza niektórych dostawców. - Jest wielu potencjalnych partnerów. Pewnym sygnałem jest to, że pierwszy blok ma mieć 1-1,5 GW mocy. Niektóre technologie nie będą mogły spełnić tego celu, np. francuskie elektrownie mają 650 MW mocy - zaznaczył ekspert. 

Pierwszy blok atomowy ma powstać do 2033 roku, a dziesięć lat później ma pracować 6 bloków jądrowych. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Michał Walczyk

Polskie Radio 24/IAR/zz

------------------------------

Data emisji: 26.11.18 

Godzina emisji: 11.37

Zobacz także

Zobacz także