Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP24. Komentarz Karola Gaca

2018-12-03, 13:26

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP24. Komentarz Karola Gaca
Andrzej Duda podczas przemówienia na otwarciu Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Ustalenia szczytu klimatycznego w Katowicach są bardzo ważne. Każda działalność człowieka pozostawia jakiś ślad na naszej planecie. Za kilkadziesiąt lat Ziemia może wyglądać zupełnie inaczej niż teraz. Taki szczyt ma temu przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta, w odniesieniu do rozpoczynającego sie w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP24.

Posłuchaj

03.12.18 Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP24. Komentarz Karola Gaca
+
Dodaj do playlisty

W ciągu 12 dni konferencji w stolicy Górnego Śląska ma się pojawić 30 tysięcy osób, w tym głowy państw, szefowie rządów i resortów odpowiedzialnych za kwestie środowiska i klimatu, a także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

- Mam nieco mieszane odczucia wobec tego szczytu, bo z jednej strony jest to oczywiście wydarzenie duże i prestiżowe, ale z drugiej strony, bez uzyskania konsensusu i nakłonienia największych krajów świata do działania, w praktyce nic nie zostanie zrealizowane. Europa jest obszarem, gdzie trwa dyskusja na temat energii i padają pytania, ale to tylko jeden obszar świata, a pozostałe generują o wiele większe szkody - komentował Karol Gac.

Międzynarodowych gości szczytu COP 24 powitali prezydent Andrzej Duda, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także minister środowiska Henryk Kowalczyk. Rozmowy w Katowicach dotyczyć mają przede wszystkim wytycznych związanych z polityką klimatyczną. Wdrażać je mają państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Trzeba rozmawiać i szukać wspólnej drogi. Bez podjęcia radykalnych działań mogą spełnić się czarne scenariusze, które oglądaliśmy lata temu na filmach science fiction. Absencja niektórych przywódców państw na szczycie COP24 to nic dziwnego. To są spotkania robocze. Podobne sytuacje mają miejsce na innych szczytach, takich jak G7 czy G20 - mówił Karol Gac.

REKLAMA

Pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu przyjęto na konferencji w grudniu 2015 roku w Paryżu. Społeczność międzynarodowa zobowiązała się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia- powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał 

PR24/IAR

REKLAMA

_________________

Data emisji: 03.12.18

Godzina emisji: 11:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej