Burza wokół słów prof. Bralczyka. Ekspert komentuje

2024-07-21, 13:30

Burza wokół słów prof. Bralczyka. Ekspert komentuje
Prof. Jerzy Bralczyk. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Dzisiaj jest bardzo duża grupa mieszkańców, którzy mają zwierzęta i którzy wykazują w stosunku do nich instynkty macierzyńskie - powiedział Tomasz Łysakowski (psycholog, ekspert do spraw wizerunku), który był gościem Polskiego Radia 24.

Prof. Jerzy Bralczyk powiedział kilka dni temu, że nie pasuje mu wyrażenie "adoptowanie zwierząt" czy używanie słowa "umierać" w kontekście psa. W wywiadzie dla PAP odniósł się do medialnej burzy, która przetoczyła się wokół tego tematu.

- Zdziwiło mnie przede wszystkim zainteresowanie językową tematyką, co przypisywałbym w dużej mierze sezonowi ogórkowemu, choć uważam, że dzieje się dużo ciekawszych rzeczy. Ale to, że ludzi interesują sprawy językowe, cieszy mnie, natomiast hejt jest równoważony wyrazami poparcia, które też postrzegam w internecie. Jednak od pewnego czasu już nie śledzę tego dyskursu, choć mogę sobie wyobrazić i argumenty, i inwektywy, które są w nim używane - powiedział.

Dodał, że żywa, emocjonalna reakcja może wynikać z tego, że słowo "zdychać" jest na tyle już postrzegane negatywnie, że bardzo trudno wielu ludziom, którzy są przywiązani do swoich zwierząt, przyjmować je jako neutralne.

"Adopcja zwierząt". Burza wokół słów prof. Bralczyka

Tomasz Łysakowski, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że "dzisiaj jest bardzo duża grupa mieszkańców, którzy mają zwierzęta i którzy wykazują w stosunku do nich instynkty macierzyńskie".

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że w takich przypadkach zwierzęta mogą być traktowane jak dzieci.

Posłuchaj

Dr Tomasz Łysakowski gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 24:58
+
Dodaj do playlisty

- Większość osób nie styka się ze zwierzętami traktowanymi przedmiotowo, na przykład w ubojniach lub na fermach, ale bardziej z tymi, którymi opiekują się na co dzień - i ci pupile są właściwie członkami rodziny - uważa psycholog.

Ekspert do spraw wizerunku powiedział, że te osoby mówią o psach i kotach w kategoriach ludzkich i jest to szersze zjawisko, które nie ogranicza się tylko do języka polskiego. Wskazał, że w języku angielskim coraz częściej określa się zwierzęta zaimkiem "she" lub "he" - czyli "ona" lub "on" - zamiast "it", czyli rodzaju nijakiego.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość: Tomasz Łysakowski (psycholog, ekspert do spraw wizerunku)
Data emisji: 21.07.2024
Godzina emisji: 10:33

Polskie Radio 24/łp/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej