Trąby powietrzne w Polsce. "Była kiedyś taka, co wywracała wagony"

- Ostatnio obserwujemy zjawiska burzowe dość intensywne, ale nie do końca jest tak, że kiedyś one nie występowały - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Walczak. Synoptyk IMGW mówił o gwałtownych zjawiskach pogodowych, o globalnym ociepleniu, suszy oraz o tym, co zrobić, by burzę przetrwać bezpiecznie.

2024-07-20, 13:33

Trąby powietrzne w Polsce. "Była kiedyś taka, co wywracała wagony"
Gwałtowne zjawiska pogodowe występowały również w przeszłości, lecz nie były wystarczająco udokumentowane. Foto: shutterstock.com

- W przypadku trąb powietrznych kluczową rolę odgrywa dokumentacja tych zjawisk. 20-30 lat temu nie było smartfonów. Kiedyś takie zjawiska po prostu umykały. Teraz od razu jest dokumentacja, zdjęcia szybko obiegają społeczeństwo. A mamy w przekazach historycznych informacje o silnych trąbach powietrznych na przykład w okresie międzywojennym - na Lubelszczyźnie. Jest opisana trąba powietrzna, która wywracała wagony - mówił gość Polskiego Radia 24.

Gwałtowne opady występują lokalnie

W opinii Kamila Walczaka burza zdecydowanie powinna wywoływać respekt. - Wiemy, że to gwałtowne zjawisko. Nawet jeśli nie ma silnego wiatru, to zagrożeniem są wyładowania atmosferyczne - wskazał synoptyk.

Posłuchaj

Kamil Walczak (IMGW) gościem Polskie Radio 24 (Temat dnia) 11:06
+
Dodaj do playlisty

Gość Wiesława Molaka zaznaczył, że opady w ostatnich latach mają lokalny charakter i są wyjątkowo intensywne.

- Gdy wystąpi burza, pada punktowo. W mieście spadnie w jednej dzielnicy kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy, a w sąsiedniej dzielnicy nie spadnie nawet kropla. Burze występują punktowo. Woda nie zdąży wsiąknąć w glebę, tylko ciekami i kanalizacją spływa dalej - wyjaśnił synoptyk, odnosząc się do pytania o suszę w kontekście tak intensywnych opadów.

REKLAMA

Dodał, że Światowa Organizacja Meteorologii informuje o kolejnych najcieplejszych miesiącach, ale nie ma zgody co do tego, czy zachodzące zmiany można cofnąć. - Są starania, dyskusje o zatrzymaniu zmian - powiedział synoptyk.

Czytaj także:

"Uważajmy na siebie"

Kamil Walczak radzi, by w czasie burzy nie przebywać na otwartej przestrzeni. - Lepiej być w domu, warto zadbać także o dobytek, przede wszystkim o rzeczy na tarasach i balkonach. Starajmy się też unikać parkowania pod drzewami czy w zagłębieniach terenu - dodał gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Kamil Walczak (synoptyk IMGW)
Data emisji: 20.07.2024
Godzina emisji: 09:06

REKLAMA

Polskie Radio 24/łp/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej