more_horiz

Rafał Tomański o wojnie handlowej Chiny-USA: Pekin ma czas, Trump - nie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 14:11
- Przywzyczailiśmy się do eskalacji. To bardzo zły znak. Jeżeli eskalacja stała się stanem normalnym, to znaczy, że zmierzamy w złym kierunku - ocenił na antenie PR24 Rafał Tomański, mówiąc o wojnie handlowej na linii Pekin-Waszyngton.
Audio
  • 25.08.2019 Rafał Tomański: skutki wojny handlowej są oceniane jako gorsze dla Amerykanów
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock.com / Evan El-Amin

Pekin ogłosił plany nałożenia ceł odwetowych na produkty z USA. W związku z tym kolejne cła zapowiedział Donald Trump, prezydent USA. Rafał Tomański (Business Insider) podkreślił, że może nastąpić dalsza eskalacja napięć. Przyznał, że obserwatorzy "przyzwyczaili się" do tego, że iskrzy na linii Waszyngton-Pekin. - To bardzo zły znak. Jeżeli eskalacja stała się stanem normalnym, to znaczy, że zmierzamy w złym kierunku - ocenił.

Chiny mają czas, Trump - nie

Rafał Tomański uważa, że problemem dla Donalda Trumpa w wojnie handlowej jest fakt, że "nawet jeśli będzie wybrany na następną kadencję, a to się okaże w przyszłym roku, to ma mniej czasu niż Chiny".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
juan1200.jpg
Cła odwetowe Chin. Na liście m.in. artykuły rolne i samochody

- Mówimy o czterech, maksymalnie ośmiu latach rządów. Potem będzie ktoś inny i na pewno nie będzie to kontynuacja Trumpa, bo tego się nie da powtórzyć - zaznaczył.

Dwoistość w relacjach

Po drugiej stronie tego konfliktu jest Pekin. Gość PR24 jest zdania, że chińskie władze "mają czas", "planują wszystko z dłuższym horyzontem" i "naprawdę mogą poczekać". - Mają zasady, które nie narzucają żadnej kadencyjności - podkreślił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Juan - nowy żołnierz w walce USA i Chin. Spowolni światową gospodarkę?

W opinii Rafała Tomańskiego, "cały czas Chińczycy poważają Trumpa", na co wpływają m.in. jego sukcesy w biznesie. Wskazał, że nie jest dla tego kraju problemem antychińskość prezydenta, która idzie w parze z deklarowaniem przyjaźni z Xi Jinpingiem. - Ta dwoistość nie jest rażąca - zaznaczył.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/msze

----------------------

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 13.33

Zobacz także

Zobacz także