more_horiz

Ekonomista Marek Zuber: brak deficytu budżetowego nie jest w Europie niczym nadzwyczajnym

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:45
- Od 2014 roku jesteśmy jako Polska w dobrym czasie gospodarczym. Zrównoważony budżet nie byłby czymś nadzwyczajnym patrząc na Europę, byłoby to nadzwyczajne patrząc na Polskę - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 ekonomista Marek Zuber.
Audio
Ministerstwo Finansów.
Ministerstwo Finansów.Foto: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.

"Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki" - podał dziennik.

"Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie zarówno, jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie" - przypomina "Rzeczpospolita".

"Budżet bez deficytu to ambitne zamierzenie w sytuacji, gdy w przyszłym roku mają być realizowane kosztowne obietnice wyborcze w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, tym bardziej, że tempo wzrostu gospodarczego ma być niższe niż obecnie" - napisano w artykule.

- Zrównoważony budżet to tyle wydatków, ile dochodów. To nie jest nadzwyczajna sytuacja. Jesteśmy od 2014 roku w dobrym czasie gospodarczym. Rumunia w II kwartale 2017 roku odnotowała 9 proc. wzrostu PKB - zarysował Marek Zuber istotę zachodzących procesów gospodarczych.

- W roku 2018 14 krajów miało nadwyżkę budżetową czy zrównoważony budżet. Wstępujemy do grona takich państw. To byłby pierwszy taki przypadek w ogóle przez te 30 lat po zmianach ustrojowych w Polsce - powiedział Marek Zuber. Jak zauważył ekspert, zrównoważony budżet, to "nie byłoby coś nadzwyczajnego patrząc na Europę, byłoby to nadzwyczajne patrząc na Polskę. - A czy to się w ogóle wydarzy – poczekajmy. Sam nie do końca wierzę w to zero w przyszłym roku, ten zupełny brak deficytu - stwierdził Marek Zuber, który dodał, że jeśli zrównoważony budżet stanie się faktem, to "wpływ na tą sytuację będzie miał m.in. jednorazowy czynnik". - Mowa o dokończeniu reformy OFE i kwocie, która z tego tytułu jednorazowo zasili budżet - powiedział Marek Zuber.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

---------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 14.09

tb/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także