more_horiz

Jan Pietrzak: ważne jest, żeby mieć bliskie nam osoby w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:11
- Trzeba pamiętać o przekazywaniu wiedzy i dokonań naszych przodków następnym pokoleniom. To buduje nas jako naród, jako wspólnotę, wyróżnia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Pietrzak, satyryk.
Audio
  • Jan Pietrzak: ludzi z zasługami, którzy odeszli jest bardzo wielu (Temat dnia/Gość PR24)
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

1200_Holy_Wins_shutterstock.jpg
Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najważniejszych świąt - ludzie odwiedzają groby bliskich i na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze, składają kwiaty. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. Jan Pietrzak, który był gościem Antoniego Trzmiela na antenie Polskiego Radia 24 opowiedział o tym szczególnym dniu i przeżyciach mu towarzyszących.

- Ważne, żeby mieć bliskie nam osoby w pamięci, żeby przekazywać wiedzę o Polsce i te dokonania poprzednich pokoleń. (...) Jan Olszewski był bardzo ważnym człowiekiem dla naszej najnowszej historii. Przenikliwie myślący, dobrze pracujący dla innych jako adwokat przez dziesiątki lat. (...) Kornel Morawiecki również był postacią szczególną. Miał niebanalną drogę życiową. Sam ją sobie wybrał i ukształtował jako mądry człowiek. Poszedł drogą wolności i zauważył pewne rzeczy, których myśmy nie zauważali w latach 80. - mówił Jan Pietrzak.

- Kornel Morawiecki widział, że ten bunt Solidarności był ukierunkowany na różne strony. On wybrał drogę właściwą - powołując Solidarność Walczącą i potem trzymał się jej bardzo konsekwentnie. Warto o tym pamiętać - mówił Jan Pietrzak. - Ludzi z zasługami, którzy odeszli, jest bardzo wielu - podkreślił rozmówca red. Antoniego Trzmiela.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Temat dnia/Gość PR24 był Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 13.08

Zobacz także

Zobacz także