more_horiz

Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:30
- Izabella Galicka była osobą, której życie odzwierciedlało te trzy najważniejsze wartości: prawdę, piękno i dobro. Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra, nawet jeśli musiała stanąć przeciwko środowisku artystów, z którego się wywodziła - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko.
Audio
  • 1. 11.19 M. Piejko i Izabelli Galickiej: zawsze stawała po stronie prawdy i dobra (PR24)
Izabella Galicka udekorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Izabella Galicka udekorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"Foto: twitter.com/Ministerstwo Kultury

Nie żyje dr Izabella Galicka. Historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, zmarła w piątek. Miała 88 lat. O Izabelli Galickiej, która odeszła w uroczystość Wszystkich Świętych, mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor PR24 ds. kultury Magdalena Piejko.

Izabella-Galicka-pap-1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Wspomnienie Izabelli Galickiej

Magdalena Piejko wspomniała o największym odkryciu Izabelli Galickiej, podkreśliła jednak, że nie tylko za to, ale za całą swoją pracę otrzymała przed kilkoma dniami szczególne odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówiła, dzień jej śmierci jest wydarzeniem bardzo smutnym dla ogromnej liczby ludzi, którzy byli jej przyjaciółmi.

- To jest ogromnie smutny dzień dla wszystkich. Nie tylko dla sztuki, ale też dla wszystkich przyjaciół Izy - ze świata kultury, polityki, różnych światów, które łączyła z niesamowitym wdziękiem i ciepłem. To jest ogromna strata osobista - powiedziała Magdalena Piejko.

- Była osobą, której życie odzwierciedlało te trzy najważniejsze wartości: prawdę, piękno i dobro. Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra, nawet jeśli musiała stanąć przeciwko środowisku artystów, z którego się wywodziła - wspominała wicedyrektor Polskiego Radia 24 ds. kultury.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Polskie Radio 24, PAP, jmo

_____________________

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.07

Zobacz także

Zobacz także