Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

2019-12-12, 15:20

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności
Prof. Czesław Kłak. Foto: PR24

- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.

Posłuchaj

Prof. Czesław Kłak o Krajowej Radzie Sądownictwa (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS

Portal wPolityce.pl dotarł do uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę wyłączenia ze sprawy sędziego, który został opiniowany przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa i nominowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Strony domagały się wznowienia postępowania, opierając się na argumencie, że sędzia rozpatrujący wcześniej ich sprawę został powołany niezgodnie z prawem.

Zwracali też uwagę na rzekome upolitycznienie KRS. NSA oddalił skargę, a uzasadnienie miażdży narrację wynikającą z wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego, który zarzucał KRS upolitycznienie oraz brak niezawisłości.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Wójcik: apel Gersdorf wygląda na brutalne wejście w sferę niezawisłości sędziego

Prof. Czesław Kłak przypominał, że "w momencie wejścia rady KRS, jej członkowie są odpowiedzialni za utrzymanie niezależności sądownictwa, w tym niezależności od relacji korporacyjnych". - Jeden sąd nie może oceniać legalności ukształtowania składu orzekającego w innym sądzie - ocenił.

Powiązany Artykuł

PAP Sebastian Kaleta 1200.jpg
S. Kaleta: nagle niektórym sędziom przestała podobać się treść polskiej konstytucji

"Podważanie KRS jest nieuzasadnione"

Gość PR24 zwracał uwagę na to, że "jeżeli dana osoba otrzymała od prezydenta powołanie do urzędu sędziego, jest sędzią z rozumienia polskiego i unijnego prawa". - Prawo unijne nie może odebrać tego statusu. Próby podważenia tego wyboru przez podważanie KRS są nieuzasadnione - powiedział.

- Ci, którzy będą chcieli uniknąć poniesienia odpowiedzialności karnej, mogą wykorzystywać dyskusję na temat sądów, aby sprawca poważnego przestępstwa uniknął odpowiedzialności ze względu na upływ terminu przedawnienia - alarmował.

Sędzia Trybunału Stanu przedstawił to na przykładzie. - Wyobraźmy sobie, że sąd orzekł prawomocnie rozwód, ktoś zacznie kwestionować skład orzekający, a rozwodnik zawrze już kolejny związek małżeński. Gdyby orzeczono, że tamto rozstrzygnięcie było nieważne, mamy do czynienia z bigamistą. To absurd - mówił.

- Efekt w postaci sparaliżowania państwa jednak nie działa. Sprawy są medialnie nagłośnione, ale zdecydowana większość sędziów chce spokojnie pracować - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 14.35

Polecane

Wróć do strony głównej