more_horiz

A. Macierewicz: słowa W. Putina o Polsce są publiczną i słowną agresją

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:05
- Bardzo się obawiam, że słowa Władimira Putina o Polsce są zapowiedzią daleko idących i drastycznych kroków – mówił w PR24 marszałek senior i były szef MON, Antoni Macierewicz.
Audio
  • Antoni Macierewicz o słowach Władimira Putina ("Temat Dnia/Gość PR24")
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Seria antypolskich wypowiedzi rosyjskiego prezydenta na temat genezy II wojny. Prezydent Rosji stwierdził m.in., że ambasador Polski w hitlerowskich Niemczech był "bydlakiem i antysemicka świnią" a Polska sama zrobiła "pierwszy krok ku ludobójstwu" paktując z Hitlerem i przyłączając się do rozbioru Czechosłowacji poprzez aneksję Zaolzia".

put12.jpg
Adam Bielan: histeria Putina wynika z jego licznych porażek

"Zaostrzenie relacji"

- Takich słów i sposobu kształtowania relacji międzynarodowych nie używa się wtedy kiedy nie zmierza się do jakiegoś drastycznego kroku. Obawiam się, że mamy do czynienia ze świadomym zaostrzeniem relacji polsko-rosyjskich ze strony prezydenta Władimira Putina, który będzie miał swój dalszy ciąg dużo ostrzejszy – mówił gość PR24.

Podkreślił, że to groźna sytuacja, bo próba nazywania Polski krajem antysemickim jest przerzucaniem swojej odpowiedzialności państwa, które kontynuuje metody Sowietów, a to zmierza do wyeliminowanie Polski z punktu widzenia świadomości społecznej i politycznej z grona normalnych państw.

"Odpowiedź Polski"

- Prezydent Rosji próbuje Polskę wyizolować i uczynić wyrzutkiem społeczności międzynarodowej, trzeba mieć na uwadze iż taka jest intencja i odpowiedź też musi być poważna - mówił marszałek senior.

szynkowski_ok.jpg
Wiceszef MSZ: ambasadorowi Rosji zostały przypomniane fakty historyczne

Marszałek Senior przypomniał, że MSZ pilnie wezwał ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andrejewa i w imieniu polskich władz przekazano mu stanowczy sprzeciw wobec słów Władimira Putina, ale jak dodał, samo wezwanie mogłoby mieć sens gdyby służyło uświadomieniu rosyjskim władzom na Kremlu iż Polska nie będzie się obawiała takich zachowań, ale także że ma narzędzia które pozwolą odpowiedzieć w sposób adekwatny.

- Nie można być biernym wobec słów Władimira Putina bo są one publiczną i słowną agresją – dodał Antoni Macierewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Antoni Macierewicz
Data emisji: 28.12.19
Godzina emisji: 14.06

PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także