more_horiz

Dr Michał Sutkowski: za dwa miesiące być może nie będziemy już mówili o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 13:37
- Koronawirus najprawdopodobniej z nami zostanie. Może on przybrać formę jednej z chorób infekcyjnych, na którą znajdziemy antidotum w postaci szczepionki, czyli profilaktyka, a także lekarstwo dla tych, którzy zostaną nim zakażeni - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Audio
  • Dr Michał Sutkowski o tym, czym jest koronawirus ("Temat dnia/Gość PR24")
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Ponad 100 tys. przypadków zachorowań odnotowano do tej pory na świecie z powodu koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych choroby to blisko 3,5 tys. osób. W Polsce potwierdzono jak na razie 11 zakażeń.

Stwierdzenia "strach" i "panika" niepotrzebne

7-1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Paweł Sałek: porównanie do Czarnobyla jest bezzasadne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie wyklucza, że w kolejnych dniach liczba ta będzie wzrastała. Dr Michał Sutkowski podkreślił, że pomimo atmosfery, jaka wytworzyła się wokół wirusa, należy unikać używania określeń typu strach lub panika.

- Są one społecznie niebezpieczne, bo budują atmosferę apokalipsy. Z medycznego punktu widzenia atmosfera taka jest całkowicie nieuzasadniona. Owszem, przypominamy sobie epidemie sprzed lat, jak chociażby hiszpankę. Analizujemy, porównujemy. Jednak spowodowała ona co najmniej 50 mln zgonów w Europie (…) Pewne obawy mogą być, ale nie mogą one paraliżować nas strachem i wpływać na nasze zachowanie - podkreślił dr Sutkowski.

Koronawirus wyizolowany w 1962 roku

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że koronawirus znany jest już od dawna, u człowieka został wyizolowany w 1962 roku. W aż 80 proc. jest bezobjawowy. Największym zagrożeniem związanym z koronawirusem jest łatwość z jaką mutuje.

- Ten, z którym mamy do czynienia, jest w ponad 80 proc. podobny do wirusa SARS. Jednak te kilkanaście procent powoduje, że nie ma na niego odporności immunologicznej. (…) Osoby starsze, z jedną lub dwoma chorobami przewlekłymi, są w grupie najbardziej narażonych na zakażenie - zwrócił uwagę dr Michał Sutkowski.

wirus 1200 pap.jpg
Chińska cenzura ws. koronawirusa. Raport ujawnia, jak władze blokowały informacje

Jak uniknąć koronawirusa?

Leczenie chorób przewlekłych, dbanie o higienę, wietrzenie pomieszczeń, dużo snu i dobre odżywianie, a także spacery na świeżym powietrzu. To zdaniem dr. Michała Sutkowskiego może pomóc w uniknięciu zakażania koronawirusem.

- Nie powinniśmy unikać podawania sobie rąk. To piękny polski gest przyjaźni i należy z niego jak najwięcej korzystać. (…) Mam nadzieję, że za dwa miesiące być może nie będziemy już mówili o koronawirusie. Jednak najprawdopodobniej z nami zostanie. Może on przybrać formę jednej z chorób infekcyjnych, na którą znajdziemy antidotum w postaci szczepionki, czyli profilaktyka, a także lekarstwo dla tych, którzy zostaną nim zakażeni. Nad szczepionką pracuje obecnie 20 ośrodków - stwierdził lekarz.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego
Data emisji: 08.03.2020
Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także