more_horiz

"To bardzo dobre zmiany". Cezary Wyszyński z fundacji VIVA o ustawie ws. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 12:32
- Nie da się ocenić tej propozycji inaczej, niż jako bardzo dobrą. To są wszystko bardzo potrzebne zmiany, o których mówimy od lat jako organizacje zajmujące się ochroną zwierząt (...). Na pewno wprowadzenie takich przepisów chroniłoby zwierzęta w Polsce znacznie lepiej niż teraz - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z fundacji VIVA.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

W piątek Prawo i Sprawiedliwość złożyło do Sejmu ustawę dotyczącą ochrony zwierząt. Zgodnie z zapisami projektu w Polsce zakazana ma być hodowla zwierząt na futra, regulowane także będą schroniska dla zwierząt, które odtąd mają być prowadzone przez samorządy. Ponadto szczegółowe zapisy dotyczą zasad opieki nad zwierzętami, np. trzymania ich na uwięzi. W Polskim Radiu 24 mówił o tej ustawie Cezary Wyszyński.

kaczyński 1200 pap.jpg
Jarosław Kaczyński rozpoczął #StopFurChallenge. Zobacz, kogo na TikToku nominował prezes PiS

- Nie da się ocenić tej propozycji inaczej, niż jako bardzo dobrą. To są wszystko bardzo potrzebne zmiany, o których mówimy od lat jako organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, ale również postulują to osoby niezrzeszone. Na pewno wprowadzenie takich przepisów chroniłoby zwierzęta w Polsce znacznie lepiej niż teraz - mówił gość PR24.

"Nie da się hodować norek w sposób humanitarny"

W rozmowie padło pytanie, czy konieczne jest zakazywanie takiej hodowli, czy nie lepiej byłoby - zamiast zakazywać - wprowadzić przepisy, które sprawiałyby, aby hodowla była humanitarna.

- O to właśnie chodzi, że niestety nie da się prowadzić hodowli norek w sposób, który byłby humanitarny. To są zwierzęta, które zajmują w naturze kilka hektarów terenu co najmniej. A na fermie mają niecały metr kwadratowy do dyspozycji i żyją na metalowych kratach. Nie da się tego w ten sposób zorganizować, żeby te zwierzęta nie cierpiały, żeby nie dochodziło do samookaleczeń, żeby nie chorowały psychicznie, np. na stereotypię. To jest po prostu niewykonalne - wyjaśnił Cezary Wyszyński.

Czytaj również:

Gość PR24 podkreślił, że są to zwierzęta dzikie, mięsożerne, ponadto są to drapieżniki. Stąd nie można porównywać ich hodowli z hodowlą zwierząt domowych, takich jak drób, bydło czy trzoda chlewna.

Posłuchaj
09:40 PR24_MPLS 2020_09_12-11-49-51_Wyszyński.mp3 Cezary Wyszyński o ustawie ws. ochrony zwierząt ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Cezary Wyszyński (Fundacja VIVA)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 11.50

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także