more_horiz

"Powrót USA do bycia globalnym policjantem". Iwo Bender o zmianach po 11 września

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:45
- Zniknęła część swobód amerykańskich, ale udało się wzmocnić bezpieczeństwo - tak o działaniach władz USA po zamachach 11 września, mówił w Polskim Radiu 24 red. Iwo Bender.
Iwo Bender
Iwo BenderFoto: PR24/AK

19 lat temu doszło do ataków terrorystycznych z użyciem samolotów na wieże WTC w Nowym Jorku i Pentagon. Gość PR24 powiedział, że skutkiem ataków terrorystów z 11 września, był zdecydowany powrót USA do bycia globalnym policjantem.

- Po drugie przyjęto prawo, które poszerzyło możliwość inwigilacji obywateli, wprowadzono departament, który kontrolą bezpieczeństwa się zajmuje - powiedział. Dodał, że atak z 11 września było ostatnim z ataków z zewnątrz. - Udało się więc USA obronić, ale kosztem nieco większego zamknięcia i ograniczenia swobód - dodał.


wtc 1200.jpg
Zamachy z 11 września 2001 r. w USA. Ratownicy nadal mogą ubiegać się o odszkodowania zdrowotne

"Bezpieczeństwo gospodarcze i epidemiologiczne"

Iwo Bender przypomniał jednocześnie, że dziś w USA w kampanii wyborczej, mówi się o innym rodzaju bezpieczeństwa, czyli o bezpieczeństwie klasy średniej i uboższej klasy średniej. - To ze względu na falę ostatnich protestów jakie przelały się przez USA i to ten temat podejmuje stronę republikańską - mówił.

Publicysta dodał, że kolejną dziś kwestią związaną z bezpieczeństwem jaka jest podnoszona przed listopadowymi wyborami prezydenckim, jest sytuacja związana z Chinami. - Chodzi o bezpieczeństwo gospodarcze i epidemiologiczne. Donald Trump uważa, że to Pekin musi odpowiedzieć za COVID-19, a Joe Biden twierdzi iż rozwój Chin jest dobry dla USA - podkreślił Iwo Bender.


Posłuchaj
21:41 PR24_MPLS 2020_09_12-13-05-52.mp3 I. Bender o bezpieczeństwie USA po 11 września ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: red. Magdalena Złotnicka

Gość: Iwo Bender (dziennikarz)

Data emisji: 12.09.2020

Godzina: 13.06 


Zobacz także

Zobacz także