more_horiz

"Stałoby się beneficjentem unijnych funduszy". Starosta siedlecki o konsekwencji podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:50
- Pomysł podziału województwa mazowieckiego nie pojawił się teraz, a już w 2009 r. kiedy Mazowsze przekroczyło 97 proc. średniej unijnej, co wykluczyło nas z funduszy spójności - mówił w Polskim Radiu 24 starosta siedlecki, Karol Tchórzewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TTstudio/ Shutterstock

PiS wróciło do pomysłu podziału Mazowsza na dwa województwa. Pierwsze obejmowałoby Warszawę i powiaty okalające, drugie – pozostałą część regionu (z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Radomiem i Siedlcami). Opozycja na taki podział się nie zgadza.

"Podział trzeba było zrobić już w 2014 r."

Starosta siedlecki Karol Tchórzewski powiedział w PR24, że dla samorządów wyłączenie Warszawy jest sprawą podstawową i kluczową. Jego zdaniem, podziału należało dokonać już w 2014 r. kiedy rozpoczynała się perspektywa obecnego budżetu unijnego.


warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
"Ma pomóc biedniejszej części Mazowsza". Poseł PiS o podziale woj. mazowieckiego

- Ponieważ tego nie zrobiono, samorządy województwa mazowieckiego, straciły pieniądze z funduszy spójności. Nie możemy więc korzystać ze środków ani na drogi, ani na wodociągi, ani na infrastrukturę - podkreślił starosta siedlecki.

"Wypłacono już ponad 8 mld zł"

Odnosząc się do kwestii janosikowego, czyli podatku wprowadzonego w 2003 r. za zgodą PSL-u, PO i SLD, który płacą bogate samorządy na rzecz biedniejszych, starosta siedlecki powiedział, że województwo mazowieckie wypłaciło już ponad 8 mld zł.

- Gdyby podzielić województwo mazowieckie, stałoby się ono wreszcie beneficjentem środków unijnych, bo byłoby jednym z biedniejszych województw w Polsce. Nie chodzi o to, by tworzyć bankruta - jak twierdzi opozycja - ale o to, by biedniejszych podciągać do góry - mówił Karol Tchórzewski.


Posłuchaj
19:28 PR24_MPLS 2020_09_14-10-08-28.mp3 K. Tchórzewski o podziale woj. mazowieckiego ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: red. Michał Rachoń

Gość: Karol Tchórzewski (starosta siedlecki)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina: 10.08 

Zobacz także

Zobacz także