more_horiz

"Nazywano go Czortem w okularach". Historyk o Czesławie Zajączkowskim, Żołnierzu Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:45
- Czesław Zajączkowski to legenda, straceniec walczący na terenie Kresów Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

3 grudnia 1944 r., podczas próby przebicia się przez okrążenie złożone z 1400 funkcjonariuszy sowieckiego NKWD, wspartych artylerią i bronią pancerną, poległ wraz z kilkoma swoimi żołnierzami ppor. Czesław Zajączkowski "Ragner", dowódca IV batalionu 77. pp Armii Krajowej, a następnie Zgrupowania "Południe" na Nowogródczyźnie.

AK_1200_DOB.jpg
Białoruś: ZPB zwraca się do polskiego MSZ o reakcję na szkalowanie AK

Gość PR24 powiedział, że Czesław Zajączkowski był najbardziej popularnym z dowódców partyzanckich na Nowogródczyźnie. - Około lipca 1944 roku, jego batalion liczył ponad tysiąc żołnierzy zaprawionych w boju z Niemcami, ale i toczących walki z partyzantką sowiecką na tym terenie - powiedział historyk i dodał iż nazywano go "Czortem w okularach".


Posłuchaj
22:25 _PR24_AAC 2020_12_06-13-05-59.mp3 Dr R. Sierchuła o Czesławie Zajączkowskim ("Gość PR24")

 

Walka z niespełna 30-osobowym oddziałem "Ragnera" rozegrała się koło chutoru Jeremicze. Większość oddziału polskiego zdołała wymknąć się z pierścienia okrążenia, a sowieci zdołali zniszczyć jedynie 8-sobową grupkę partyzantów, w składzie której znajdował się komendant. Według polskich relacji poległo 7 partyzantów, w tym ppor. Czesław Zajączkowski "Ragner", jego brat Leon Zajączkowski "Drzewica" i plut. Stanisław Tobota "Ojciec" (śmiertelnie ranny), zaś jeden – Wacław Brylewski "Mucha" – dostał się do niewoli. Ciała poległych partyzantów i ppor."Ragnera" funkcjonariusze NKWD pogrzebali w nieznanym do dzisiaj miejscu.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Rafał Sierchuła (IPN)

Data emisji: 06.12.2020

Godzina: 13.05


Zobacz także

Zobacz także