more_horiz

Tomasz Truskawa: gdyby nie pandemia, sprawa tzw. praworządności stawiana by była ostrzej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:44
- Widać wyraźnie rozczarowanie tych środowisk unijnych, które za takim rozwiązaniem optowały. Gdyby nie wola państw do uzyskania pomocy z funduszu covidowego, myślę że nie byłoby ani sukcesu lipcowego, ani tym bardziej odejścia od stosowania tego mechanizmu praworządności - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa komentując osiągnięty na szczycie UE kompromis dotyczący budżetu.
Tomasz Truskawa
Tomasz TruskawaFoto: PR24/tb

Na szczycie Unii Europejskiej w czwartek wieczorem udało się dojść do kompromisu w sprawie budżetu UE oraz rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. W konkluzjach szczytu zapisano szereg rozwiązań, które ograniczać mają działanie rozporządzenia w taki sposób, żeby dotyczyło ono jedynie poprawności wydawania funduszy UE. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Tomasz Truskawa.

epa08874039-12.jpg
"Pokazaliśmy, że potrafimy realizować nasze interesy". Premier o szczycie UE

"Udało się odroczyć dyskusję"

Gość PR24 stwierdził, że na unijny szczyt należy patrzeć na kilku płaszczyznach. Jedną z nich była "generalna próba przebudowy funkcjonowania UE", która polegać miała na ingerowaniu Brukseli w sposób urządzenia wewnętrznego państw członkowskich.

- Jeżeli spojrzymy na tę próbę ingerencji Brukseli w wewnętrzne sprawy poszczególnych krajów, to tutaj udało nam się - moim zdaniem - tylko odroczyć taką zasadniczą dyskusję. Dlatego że widać wyraźnie, że w środowiskach brukselskich istnieje silna i - zdaje się - rządząca, dominująca przynajmniej frakcja, która chce urządzać życie społeczeństw krajów Unii Europejskiej po swojemu. I to, że nie udało im się tym razem, a mieli taką nadzieję, że przy walce z COVID-em to im się po prostu przemknie i kraje tego nie zauważą. Dzięki Polsce i Węgrom na razie się to udało odroczyć, ale te próby będą ponawiane, bo przecież nie jest to pierwsza tego typu próba i tym bardziej nie ostatnia - mówił Tomasz Truskawa.

Zobacz także:

"Gdyby nie pandemia..."

Publicysta został także zapytany, czy negocjacje ws. budżetu podobnie wyglądałyby, gdyby nie było pandemii. Jak stwierdził, wówczas sprawa tzw. praworządności i warunkowania wypłat unijnych funduszy jej przestrzeganiem byłaby stawiana dużo ostrzej.

Kaczyński f 1200.jpg
"Rząd zrobił wszystko, by obronić polską suwerenność". Jarosław Kaczyński o szczycie EU

- Widać wyraźnie rozczarowanie tych środowisk unijnych, które za takim rozwiązaniem optowały, że nie udało się tego wprowadzić. Gdyby nie wola państw do uzyskania pomocy z funduszu covidowego, myślę że nie byłoby ani sukcesu lipcowego, ani tym bardziej odejścia od stosowania tego mechanizmu praworządności, a de facto od mechanizmu, który pozwala urzędnikom unijnym na regulowanie spraw wewnętrznych w krajach członkowskich - podkreślił Tomasz Tuskawa.

Posłuchaj
23:17 _PR24_AAC 2020_12_12-11-33-28_Truskawa.mp3 Tomasz Truskawa o kompromisie ws. budżetu UE ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także