more_horiz

Opóźnienia w dostawach szczepionek. Dr Bartosz Rydliński: staje się to już niezwykle polityczne

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:34
- Europejczycy dogadali się na coś z firmami farmaceutycznymi ws. szczepionki. Nie może być tak, że rząd Izraela dogaduje się i je dostaje, a Unia Europejska nie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Dr Bartosz Rydliński
Dr Bartosz Rydliński Foto: PR24

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o opóźnieniach w dostawach szczepionek. Firma Pfizer poinformowała o chwilowym zmniejszeniu dostaw preparatów przeciwko COVID-19 do Europy. Decyzja jest spowodowana ograniczeniami związanymi z rozbudową linii produkcyjnej. 

Czytaj także:
Forum szczepienia 1200.jpg
Opóźnienia w dostawie szczepionek. Rzecznik MZ: nastąpi lekkie przesunięcie terminów

- Koncerny nie wywiązują się ze swoich zobowiązań ws. szczepionki wobec Unii Europejskiej. Staje się to już niezwykle polityczne, nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii - skomentował sytuację dr Bartosz Rydliński. - Chociażby w Niemczech Zieloni i Liberałowie domagają się od rządu ujawnienia kulis negocjacji ws. zakupu szczepionek - dodał ekspert. 

Czytaj także:

Pozapartyjny konsensus

We wtorek politycy spotkają się, aby dyskutować nad ewentualnymi modyfikacjami rozwiązań ws. szczepień. Propozycje przedstawią także eksperci. 

Jak zauważył dr Rydliński, "każdemu z graczy politycznych, oprócz Konfederacji, zależy, aby jak największe grono obywateli zgłosiło się do szczepień". 

- Premier i minister Niedzielski powinni zastanowić się nad strategią niezwykle empatycznego podejścia do postulatów opozycji i jednak uwzględnienia ich głównych wniosków w całej tej sytuacji - stwierdził ekspert. 

Zdaniem politologa rząd powinien "wykazać się zrozumieniem i otwartością" na postulaty opozycji także dlatego, że w innym wypadku będzie mogła powiedzieć: "drodzy obywatele, zobaczcie, chcieliśmy, a oni nie chcą".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
25:29 _PR24_AAC 2021_01_25-20-33-24.mp3 Dr Bartosz Rydliński o szczepionkach ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Bartosz Rydliński (UKSW)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 20.33

jbt/pr24

Zobacz także

Zobacz także