more_horiz

"Była to dla nich dalsza część tej samej wojny". Dr Urbankowski o walce "Żołnierzy Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 15:15
- To strukturalnie najbardziej przypominało powstanie styczniowe - partyzanci walczyli w lasach, małymi oddziałami. Z tym, że powstanie "Żołnierzy Wyklętych" trwało znacznie dłużej - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta dr Bohdan Urbankowski. 
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze WyklęciFoto: wykleci.ipn.gov.pl

Tematem audycji była działalność "Żołnierzy Wyklętych". 

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę

- Walka o polską historię toczy się na wielu poziomach, m.in. poziomie znanym, docenianym, materialnym - z karabinem w dłoni, ale także na poziomie tożsamości narodowej, na poziomie wyobraźni symbolicznej. "Żołnierze Wyklęci" są formacją, która walczyła jednocześnie tu i tam. Na obydwu tych poziomach była zwalczana - przypomniał gość rozmowy. 


Posłuchaj
23:12 _PR24_AAC 2021_02_28-14-06-36.mp3 Dr Bohdan Urbankowski: walczyli najpierw z jednym okupantem, potem z drugim. W zasadzie dla "Żołnierzy Wyklętych" była to dalsza część tej samej wojny ("Temat dnia/Gość PR24")

Dr Urbankowski zwrócił uwagę na fakt, iż dla żołnierzy walka z agresją komunistyczną była przedłużeniem zakończonej II wojny światowej. - Walczyli najpierw z jednym okupantem, potem z drugim. W zasadzie dla "Żołnierzy Wyklętych" była to dalsza część tej samej wojny - wspomniał. 

Gość odniósł się również do krytyki części intelektualistów w okresie PRL, która spadła na "Żołnierzy Wyklętych". - Mieliśmy do czynienia z czymś, co można nazwać zdradą elit - ocenił. 


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Bohdan Urbankowski (pisarz, publicysta)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 14.06

kb

Zobacz także

Zobacz także