more_horiz

Zatrzymania Polaków na Białorusi. "Do Angeliki Borys nie został jeszcze dopuszczony adwokat"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 15:07
- Z tego, co mi wiadomo to Angelika Borys będzie miała dobrego obrońcę, ale do tej pory nie został do niej dopuszczony. Czekamy na poniedziałek i informację od władz. Być może będzie mógł dotrzeć do aresztowanej jej obrońca - powiedział o sytuacji zatrzymanej na Białorusi Polki Alaksiej Dzikavicki, dziennikarz telewizji Biełsat.
Andżelika Borys, działaczka mniejszości polskiej na Białorusi,  aresztowana przez białoruskie władze
Andżelika Borys, działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, aresztowana przez białoruskie władze Foto: Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Andżelikę Borys i troje innych liderów Związku Polaków na Białorusi przewieziono z mińskiego aresztu tymczasowego "Akreścina" do stołecznego aresztu "Waładarka". Zazwyczaj przebywają w nim osoby, wobec których wytaczane są procesy karne. Polscy aktywiści zostali zatrzymani w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
Sytuacja na Białorusi. "Polacy zawsze byli zakładnikami relacji między państwami"

Bez adwokata

Dziennikarz powiedział, że zatrzymani Polacy są rozrzuceni po całym kraju. - Polscy działacze przebywają w różnych miejscach i w różnych warunkach. Niektórzy zostaną być może wypuszczeni, inni otrzymają karę aresztu lub kary pieniężne. Z tego, co mi wiadomo to Angelika Borys będzie miała dobrego obrońcę, ale do tej pory nie został do niej dopuszczony. Czekamy na poniedziałek i informację od władz. Być może będzie mógł dotrzeć do aresztowanej jej obrońca - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że represje wobec społeczeństwa na Białorusi trwają już od dłuższego czasu. - Trzeba pamiętać, że wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi zastosowano inny artykuł niż przy innych zatrzymanych. Nie można nazwać tego inaczej niż terror. Reżim uprawia go od ponad pół roku na własnych społeczeństwie - powiedział. 

- W tej chwili mamy oficjalnie ok. 300 więźniów politycznych. Realnie jest ich kilkukrotnie więcej. Toczy się ok. 2 tysięcy spraw kryminalnych wobec uczestników antyrządowych protestów. Pokazuje to, że działa cała machina represyjna - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:41 PR24_mp3 2021_03_28-14-33-24.mp3 Alaksiej Dzikavicki o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Magdalena Złotnicka

Gość: Alaksiej Dzikavicki (TV Bielsat)

Data emisji: 28.03.2021

Godz. emisji: 14:33

dz

Zobacz także

Zobacz także