more_horiz

"Polska jest oczywistym sojusznikiem dla Ukrainy". Prof. Legutko o zagrożeniu ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 15:12
- Zrozumiałe jest, że Ukraińcy szukają gwarancji międzynarodowych i wsparcia dla siebie. Polska jest tu oczywistym sojusznikiem czy nawet - w szerszym sensie - pozwala reprezentować, wyrażać ukraińskie interesy bezpieczeństwa w strukturach międzynarodowych: czy to w Unii, czy w NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: PAP/Grzegorz Momot

"Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie" - podkreśliło polskie MSZ w oświadczeniu. Resort zamierza też wykorzystać zbliżający się okres przewodnictwa w OBWE do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy - dodano. 

czołgi rosyjskie wojsko transport czołgów free shutt 1200 .jpg
Aktywność Rosji przy granicy z Ukrainą. Jest reakcja polskiego MSZ

- Kiedy jest duża koncentracja wojsk rosyjskich przy jakiejkolwiek granicy, to słusznie wywołuje to zaniepokojenie. Albo jest to przygotowanie do jakiejś akcji, albo jest to próba wywierania nacisku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko. 


Posłuchaj
24:44 PR24_mp3 2021_04_11-14-33-14.mp3 prof. Ryszard Legutko o sytuacji na Ukrainie (Temat dnia)

Jak zaznaczył, Rosji zapewne chodzi także o "wywołanie niepokoju oraz o utworzenie sytuacji niestabilnej politycznie". - Ukraina z Rosją pozostają w stanie konfliktu. Zrozumiałe jest, że Ukraińcy szukają jakichś gwarancji międzynarodowych i wsparcia dla siebie. Polska jest tu oczywistym sojusznikiem czy nawet - w szerszym sensie - pozwala reprezentować, wyrażać ukraińskie interesy bezpieczeństwa w strukturach międzynarodowych czy to w Unii Europejskiej czy w NATO - podkreślił europoseł. 

Według niego "stosunki polsko-ukraińskie trochę się polepszyły po wyborach na Ukrainie". - Dobrze jest te stosunki racjonalizować - zarówno z naszego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia Ukrainy - dodał profesor. 

Czytaj także: 

W czwartek z wizytą w Kijowie przebywał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, przedstawicielem Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonidem Krawczukiem oraz wicepremierem Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Według MSZ wizyta była pilna i związana z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy".

Minister Rau, po zakończeniu wizyty, zapewnił, że niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy, a celem jego wizyty było potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Ryszard Legutko (europoseł PiS) 
Data emisji: 11.04.2021
Godzina emisji: 14.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także