more_horiz

"Mamy kalkę grypy hiszpanki". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:02
- Różnica między hiszpanką a pandemią COVID-19 jest taka, że w czasie hiszpanki w trzecim piku było mniej zachorowań niż w dwóch poprzednich pikach. Natomiast u nas mamy intensyfikację zakażeń - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pa-ka5000 / Shutterstock.com

W niedzielę trwa drugi dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. W Polskim Radiu 24 o walce z pandemią mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

1200.jpg
Drugi dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienia

Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że dobrze się stało, że punkty powszechnego szczepienia zostały uruchomione. Wyraziła równocześnie żal, że dzieje się to tak późno, bo - jak stwierdziła - dostawy szczepionek są zwiększone już od kilku tygodni.

Czarne scenariusze?

Mówiąc o III fali pandemii podkreśliła, że "czarne scenariusze", najgorsze prognozy mówiące o nawet 40 tys. zakażeń, ostatecznie się nie sprawdziły dlatego, że to "wróżenie z fusów".

- Niezależnie od tego, jak twarde były dowody matematyczne, bo przecież śledzi się pandemię nie tylko w Polsce, ale w każdym innym kraju, także na szczeblu organizacji o zasięgu ogólnoświatowym, bazując na różnych wypracowanych modelach matematycznych. Ale to jest po prostu żywy twór, ten wirus. Czyli mamy zjawiska biologiczne, które nie zawsze mieszczą się w sztywnych ramach wzorów matematycznych - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Czytaj również:

Marcin Romanowski 1200.jpg
Marcin Romanowski: najlepszym rozwiązaniem promocja szczepień, nie przymus

Podobieństwo do hiszpanki

Zapytana o to, jak to się dzieje, że mamy gwałtowny spadek liczby zakażeń, wyjaśniła, że pandemia "zachowuje się jak pandemia", to znaczy wszystkie opisywane pandemie mają podobne wykresy z fluktuacjami - raz wyżej, raz niżej.

- Tutaj mamy, można powiedzieć, kalkę (grypy) hiszpanki, o czym wielokrotnie mówiłam, czyli trzeci pik zachorowań. Różnica między hiszpanką a pandemią COVID-19 jest taka, że w czasie hiszpanki w trzecim piku było mniej zachorowań niż w dwóch poprzednich pikach. Natomiast u nas mamy intensyfikację zakażeń - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:22 PR24_mp3 2021_05_02-09-32-57_Boroń.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o pandemii Koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")

Gościem PR24 był także Zbigniew Kowalski, ekspert ds. komunikacji interpersonalnej w medycynie, który mówił o tym, jak należy promować szczepienia wśród Polaków. Zwrócił uwagę na to, że akcja "Zaszczep się w majówkę" jest wielkim sukcesem promocyjnym, a my - jako społeczeństwo - "potrzebujemy takich obrazków" jak zdjęcia kilometrowych kolejek do punktów szczepień.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:08 PR24_mp3 2021_05_02-10-44-49_Kowalski.mp3 Zbigniew Kowalski o promocji szczepień ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie), Zbigniew Kowalski (ekspert ds. komunikacji interpersonalnej w medycynie)
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 09.33, 10.44

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także