more_horiz

Prof. Kleiber o kolekcji 93 płyt Polskiego Radia: to trzeba upamiętnić, upubliczniać i o tym mówić

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 15:05
- Jest to bardzo ważne symbolicznie wydarzenie, ponieważ to, co mówili politycy w roku 1939, ma znaczenie także dzisiaj i także dla młodych pokoleń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24
Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia.jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku wpisana na Listę Krajową UNESCO

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 

- To jest bardzo ważne wydarzenie, w jakimś sensie także symboliczne. Trzeba powiedzieć, że program "Pamięć Świata", to jest program UNESCO, który ma już prawie 30 lat i jest nakierowany na podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dokumentów - podkreślił. Jak wymienił, należą do nich między innymi rękopisy, druki, dokumenty audiowizualne. Są to takie dokumenty, które mają znaczenie "historyczne lub cywilizacyjne".

Posłuchaj
18:10 PR24_mp3 2021_06_08-14-09-47.mp3 Prof. Michał Kleiber: program nakierowany na podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu (Polskie Radio 24)

"Bardzo prestiżowa lista"

- Na międzynarodowej liście w tej chwili mamy 17 pozycji polskich, ale mamy też listę krajową, na którą właśnie wpisujemy wspomnianą kolekcję 93 płyt Polskiego Radia - powiedział. - Jest to pierwszy raz, kiedy na tę listę trafiają materiały dźwiękowe - dodał. 

Zdaniem prof. Michała Kleibera, "jest to bardzo ważne symbolicznie wydarzenie, ponieważ to, co mówili politycy w roku 1939, we wrześniu, ma znaczenie także dzisiaj i także dla młodych pokoleń". - To trzeba upamiętnić, trzeba upubliczniać i o tym mówić - podkreślił.  

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia 

Prowadzący: Antonii Trzmiel 

Gość: prof. Michał Kleiber (były prezes PAN, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO)

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 14.09

jb 

Zobacz także

Zobacz także