more_horiz

"Wakacje jednego dnia". Joanna Mielczarek o akcji dla samotnych seniorów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:06
- Możliwość wyjścia z domu tych osób, kończy się tak naprawdę na otwarciu na samodzielnym otwarciu drzwi mieszkania i tyle. Wyjście na zewnątrz jest dla nich dużo bardziej skomplikowane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Mielczarek, Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pikselstock

Kondycja psychiczna osób starszych w dobie pandemii COVID-19 uległa znacznemu pogorszeniu. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, co dziesiąta osoba powyżej 65 roku życia już przed pandemią pozostawała w niemal pełnym odizolowaniu społecznym. "Okres przymusowego zamknięcia w domach spotęgował poczucie samotności i nastroje depresyjne wśród seniorów. By ich wesprzeć organizujemy Wakacje jednego dnia" - napisano na stronie stowarzyszenia. 

stulatka 1200 twit.jpg
114-letnia mieszkanka Nebraski najstarszą osobą w USA. Najbardziej tęskni za... spotkaniami z przyjaciółką

Jak zaznaczyła Joanna Mielczarek, Stowarzyszenie Mali Bracia ubogich dociera na co dzień do osamotnionych osób starszych. - Są to najczęściej osoby w wieku do 80 roku życia, mamy też i 70, i 100 latków w naszym gronie - mówiła.

- Nie utożsamiam grupy seniorskiej z jednym obrazem i z tym naszym bohaterem, ponieważ są seniorzy, którzy są hiper aktywni i dzisiaj już są pewnie na spacerach. Nasi podopiecznej to są osoby, które mają różnorodne bariery do samodzielnego wyjścia z domu - wskazała Joanna Mielczarek. 

"Wakacje jednego dnia"

Bohaterką tegorocznej kampanii wakacyjnej "Wakacje jednego dnia" jest Pani Irena. - Często możliwość wyjścia z domu tych osób, kończy się tak naprawdę na otwarciu na samodzielnym otwarciu drzwi mieszkania i tyle, ponieważ pani Irena i wielu z naszych podopiecznych porusza się o kuli i o lasce w obrębie własnego mieszkania, zając każdy kąt, natomiast wyjście na zewnątrz jest już dużo bardziej skomplikowane.

Posłuchaj
22:17 Joanna Mielczarek.mp3 Joanna Mielczarek o seniorach i wakacyjnej akcji Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich

 

- Dla takich właśnie osób na organizujemy "wakacje jednego dnia". Robimy to dla setek osób starszych, symboliczny jeden dzień wakacji. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy około dwustu wizyt, w tym roku mamy "kapusty" na 400 450 seniorów - dodała Joanna Mielczarek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Joanna Mielczarek (Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich)

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 7:06

nt

Zobacz także

Zobacz także