more_horiz

Konfiskata samochodu, czy to dobry pomysł? Marek Konkolewski: byłem, jestem i będę przeciwnikiem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 19:00
- Myślę, że taki jest zamiar rządu, premiera, ministra transportu, aby wprowadzić dobre, skuteczne prawo, które powstrzyma nas od kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rokas Tenys/Shutterstock

Sobotni poranek przyniósł informacje o kolejnym tragicznym wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierującego. 10 osób jest w szpitalu, w tym 3 w stanie ciężkim, po tym, jak pijana kierująca z 4 promilami alkoholu we krwi wjechała w bus, którym podróżowały poszkodowane osoby.

Posłuchaj
22:08 PR24_mp3 2021_07_24-18-06-01.mp3 Marek Konkolewski o propozycji zmian w przepisach ruchu drogowego (Temat dnia/Gość PR24)

To kolejny przypadek w ciągu kilku tygodni, kiedy kierowca siada za kierownicą pod wpływem alkoholu i powoduje tragedię na drodze.

Zmiany w prawie drogowym

Rząd zapowiedział zmianę prawa drogowego. Kary wymierzone mają być, w osoby, które prowadzą samochód po pijanemu, czy też rażąco naruszające przepisy. Nowe prawo ma być ostrzejsze - wyższe mandaty, składka OC ma być uzależniona, od liczby punktów karnych, mają też być wypłacane renty bliskim ofiar wypadków. 

shutterstock_1574579929.jpg
Pijani kierowcy 2021 – statystyka pierwszego półrocza

- Myślę, że taki jest zamiar rządu, premiera, ministra transportu, aby wprowadzić dobre, skuteczne prawo, które powstrzyma nas od kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości - powiedział Marek Konkolewski.

Kierowca z 4 promilami alkoholu

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że kobieta z sobotniego wypadku, która prowadziła samochód mając 4 promile alkoholu jest rekordzistką.

- 4 promile alkoholu we krwi wywołuje ciężkie upośledzenie zmysłów, ruchu, ale także powoduje znieczulenie podobne do znieczulenia narkozy, jaką otrzymujemy podczas operacji - wyjaśnił ekspert. - Myślę, że tej pani, kolokwialnie mówiąc "urwał się film"- dodał.

Konfiskata samochodu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "właśnie w takich drastycznych przypadkach można by było skonfiskować samochód".

Czytaj także:

- Ja byłem, jestem i będę przeciwnikiem konfiskaty samochodu - przyznał Marek Konkolewski. - Wszystko wskazuje na to, że pan premier, rządzący, parlamentarzyści doprowadzą do tego, że w polskim prawodawstwie znajdzie się zapis, w którym znajdzie się możliwość konfiskaty samochodu pijanym kierowcom, tym, którzy kierowali pod wpływem narkotyków, substancji psychoaktywnych i spowodują wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym lub katastrofy drogowej - uzasadnił.

Trzy typy kierowców, którym powinni zostać skonfiskowane samochody

Marek Konkolewski na antenie Polskiego Radia 24 dodał do grupy przestępców, trzy typy kierowców, którym powinni zostać skonfiskowane samochody.

- Mam tu na myśli tych, którzy uciekają przed policją. W ramach pościgu, szczególnie w obszarze zabudowanym, policja bardzo często jest zmuszona do użycia broni palnej. Osoba, która ucieka przed policją, taki bandyta także powinien mieć skonfiskowany samochód - powiedział ekspert.

shutterstock_572252890.jpg
Pijani za kierownicą - jak z nimi walczyć?

Do tej grupy gość Polskiego Radia 24 dodał także sprawcy wypadków, którzy uciekają z miejsca zdarzenia.

- Ich zdaniem ucieczka z miejsca wypadku ma doprowadzić do tego, że unikną odpowiedzialności za zdarzenie drogowe, a to błędna droga, która prowadzi bezpośrednio za kraty - powiedział Marek Konkolewski.

Ostatnią grupą, którą, według gościa Polskiego Radia 24, powinny obejmować konfiskaty samochodów, są osoby, które urządzają nielegalne wyścigi samochodowe na drodze publicznej. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Marek Konkolewski (ekspert ds. ruchu drogowego)

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 18.06

bf

Zobacz także

Zobacz także