more_horiz

Jan Parys o obowiązującym stanie wyjątkowym: Polska w sposób całkowicie legalny broni swoich granic

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 17:19
- Stan wyjątkowy jest to rzecz bezwzględnie konieczna, ponieważ dzięki temu Straż Graniczna i wojsko mają większą swobodę w kontrolowaniu pasa przygranicznego i mogą w sposób bardzo kategoryczny decydować o tym, kto ma prawo tam przebywać - mówił w Polskim Radiu 24  Jan Parys, były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą w drodze uchwały uchylić je i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Posiedzenie Sejmu w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. Wniosek o uchylenie rozporządzenia w tej sprawie złożyła w Sejmie Lewica. KO, PSL, Konfederacja i Polska 2050 decyzję ws. głosowania podejmą w poniedziałek.

pap mateusz morawiecki 1200.jpg
"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

- Uważam, że trochę za późno nasz rząd zareagował wprowadzając stan wyjątkowy w pasie przygranicznym. Być może trzeba było to zrobić szybciej - stwierdził Jan Parys. 

Gość audycji odniósł się także do wydarzeń, które miały miejsce przy granicy z Białorusią. 

- Po naszej stronie, niestety, znalazła się grupa nieodpowiedzialnych obywateli, którzy próbują udowadniać, że obrona granic nie ma sensu. Wydaje mi się, że trzeba jasno powiedzieć, iż wprowadzając stan wyjątkowy w tamtym regionie rząd daje dowód, że Polska jest poważnym państwem, która broni swoich granic w sposób całkowicie legalny, zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym - podkreślił były minister obrony narodowej.            

Posłuchaj
25:04 PR24_mp3 2021_09_05-15-33-21.mp3 Jan Parys o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią ("Temat dnia/Gość PR24") 

Jan Parys zauważył, że sytuacja przy granicy z Białorusią wykorzystywana jest do ataków na polską władzę. 

- Niezwykle martwi mnie to, że jest grupa dziennikarzy, prawników, działaczy akcji humanitarnych, którzy uważają, że ten przemyt ludzi, który zorganizował Łukaszenka jest świetnym momentem, żeby uderzyć polski rząd, który broni granicy - przypomniał. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: Jan Parys (były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego)

Data emisji: 05.09.2021

Godz. emisji: 15.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także