more_horiz

Anna Paniszewa: potrzebna jest strategia dla Polaków na Białorusi, to wielkie pole do rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:31
- Trzeba opracować strategię, żeby na Białorusi, gdzie osoby o polskich korzeniach już straciły swoją tożsamość narodową, pokazać naszą polską historię - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, jedna z liderek Związku Polaków na Białorusi, przez ponad dwa miesiące więziona przez reżim Łukaszenki.
Działaczka Związku Polaków na Białorusi Anna Paniszewa
Działaczka Związku Polaków na Białorusi Anna PaniszewaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

białoruś kraty shutterstock_1882760551 1200.jpg
Premier: Polska stała się bezpieczną przystanią dla Białorusinów prześladowanych przez reżim

Anna Paniszewa ponad 2,5 miesiąca przebywała w białoruskich więzieniach. 10 marca 2021 r., będąc w Warszawie, otrzymała informację, że wszczęto wobec niej postępowanie na Białorusi w sprawie "propagowania nienawiści na tle narodowym i nazizmu".

Pytana, dlaczego nie została w Polsce, wiedząc, że na Białorusi będzie miała postawione zarzuty, odpowiedziała, że "to nie wchodziło w grę". - Jak można było pozostawić dorobek życia, szkołę, dzieci, nauczycieli, ludzi, którzy we mnie wierzyli? Myślałam, że jadę do prokuratury, żeby dowieść swojej niewinności - powiedziała.

Posłuchaj
23:25 _PR24_AAC 2021_08_11-13-35-31.mp3 Anna Paniszewa o doświadczeniach w białoruskim więzieniu (Temat dnia/Gość PR24)

Działaczka Związku Polaków na Białorusi opowiedziała też o swoich doświadczeniach w białoruskim więzieniu. - Więzienie tam jest okrutnym miejscem. Doznałam urazu kręgosłupa, złamano mi nadgarstek prawej ręki, ciągano mnie po podwórku w kajdankach. Dokumentacja medyczna, którą wywalczyłam, gdzieś zginęła - relacjonowała Paniszewa.

Powiedziała też, że współwięźniarki faktycznie uważały jej działalność za "faszystowską" tak, jak sformułował to reżim Łukaszenki. - W więzieniu nikt mnie nie popierał - przyznała. 

Plan dla Polaków na Białorusi

Paniszewa powiedziała, że potrzebna jest strategia dla Białorusinów o polskich korzeniach, którą "zaproponowała IPN". - Trzeba opracować strategię, żeby na tamtych ziemiach, gdzie ludzie już stracili swoją tożsamość narodową, pokazać naszą polską historię - stwierdziła działaczka. - Ta historia jest na Białorusi na tyle zakłamana, a świadomość narodowa na tyle nikła i szczątkowa, że to jest jeszcze wielkie pole do rozwoju - oceniła.

- Kibicuję narodowi białoruskiemu, bo jestem jego częścią, Polką, która urodziła się na Białorusi, wbrew okolicznościom nauczyła się języka polskiego i zaczęła pomagać ludziom - mówiła gość PR24.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Paniszewa

Data emisji: 11.08.2021

Godzina: 13.33

kp

Zobacz także

Zobacz także