more_horiz

"To lobbing polityczno-gospodarczy". Ewa Stankiewicz o protestach dot. nowelizacji ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 16:29
- Mówimy tutaj o elementarnych działaniach państwa, które powinno pilnować swojej suwerenności, a mamy ogromny wrzask lobbingowy, de facto to nie ma nic wspólnego absolutnie z wolnością słowa, to lobbing polityczno-gospodarczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Stankiewicz, publicystka.
Ewa Stankiewicz
Ewa Stankiewicz Foto: PR24/AK
1200 (1).jpg
Projekt ustawy medialnej skierowany do prac w komisji. Marek Suski zgłosił poprawki

W związku ze złożeniem poprawek w trakcie drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu projekt tzw. ustawy medialnej został skierowany do rozpatrzenia przez komisję kultury - poinformował w środę prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Ewa Stankiewicz, odnosząc się do nowelizacji ustawy medialnej, podkreśliła, że "nie chodzi o wolność mediów". - Chodzi o pilnowaną w każdym europejskim kraju strukturę własności mediów, która jest pewną gwarancją suwerenności państwa - mówiła.

Obcy kapitał w mediach we Francji to 20 proc.

Jak wskazała publicystka, "niemal w każdym kraju europejskim (struktura własności mediów - red.) jest znacznie bardziej restrykcyjna". - Kapitał, który może być obcy w mediach we Francji, wynosi 20 proc., a w Polsce to aż 49 proc. Nowelizacja, o której w tej chwili mówimy, ma zagwarantować, żeby nie można było obejść tej ustawy poprzez spółki słupy - powiedziała.

Posłuchaj
24:22 ewa stankiewicz.mp3 Ewa Stankiewicz o strukturze własności mediów i nowelizacji ustawy medialnej (Temat dnia/Gość PR24) 

- Mówimy tutaj o elementarnych działaniach państwa, które powinno pilnować swojej suwerenności, tak jak każde państwo Unii Europejskiej, a mamy ogromny wrzask lobbingowy, de facto to nie ma nic wspólnego absolutnie z wolnością słowa, to lobbing polityczno-gospodarczy - zaznaczyła. W ocenie Ewy Stankiewicz "bardziej polityczny niż gospodarczy". 

Czytaj również:

Publicystka wskazała, że "nie traktuje tego wrzasku jako opozycji, która walczy o wolność mediów, tylko zupełnie odwrotnie". - Traktuję to jako obcy głos w Polsce, który walczy o swoje wpływy w kraju o postkolonialnej tradycji - mówiła. 

- Niestety, przez ostatnie wieki więcej byliśmy krajem podległym niż niepodległym i mentalnie jakoś niestety w dalszym ciągu borykamy się z tymi kłopotami - stwierdziła. Jak dodała, "ta ustawa medialna jest częścią tych problemów".

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Ewa Stankiewicz (publicystka, reżyser filmów m.in. "Solidarni 2010" i "Stan zagrożenia")

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 14.33


PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także