more_horiz

"To Polska, a nie Białoruś będzie musiała zająć się sprawą". Ewa Marciniak o osobach koczujących na granicy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 12:30
- Sytuacja z koczującymi przy polskiej granicy z Białorusią musi zostać rozwiązana w miarę szybko, póki nie zmienią się warunki pogodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Ewa Marciniakfot.PR24MS
Ewa Marciniak/fot.PR24/MS

O reperkusjach politycznych tego, co dzieje się przy polskiej granicy z Białorusią, mówiła w audycji politolog. Jej zdaniem mamy obecnie dwa głosy: jeden ze strony rządzących, drugi ze strony środowisk opozycyjnych. Jest też kwestia formalno-prawna oraz humanitarna.

W pobliżu miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu, w pasie rozgraniczającym Polskę i Białoruś, koczuje kilkadziesiąt osób z Bliskiego Wschodu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nielegalni imigranci są instrumentalnie wykorzystywani przez Alaksandra Łukaszenkę przeciwko naszemu krajowi. Dodał, że rząd jest zobowiązany do ochrony granicy państwa i nie ulegnie szantażowi białoruskiego reżimu. Opozycja twierdzi, że to sprawa humanitaryzmu i należy pomóc koczującym.

MON granica polsko-białoruska 1200.jpg
Szef MON: 900 żołnierzy wspólnie ze Strażą Graniczną patroluje odcinek graniczny z Białorusią

"Polska zostanie zobligowana"

- Musi nadejść rozwiązanie tej sytuacji, póki jest lato, ludzie ci mogą tam koczować, ale wcześniej czy później trzeba sprawę załatwić i do tego prawdopodobnie zostanie zobligowana strona polska, a nie białoruska, choćby ze względu na procedury międzynarodowe i prawne - powiedziała prof. Ewa Marciniak.

Odnosząc się do problemu uchodźców z 2015 r., powiedziała, że wówczas mowa była o 7 tys. uchodźców, a dziś mamy do czynienia z kilkudziesięcioma osobami. Porównania nie ma, politolog przypomniała, że kilka lat temu uchodźcy byli tematem kampanii wyborczej, dziś nie jesteśmy jeszcze w takim czasie.

- Raczej taka retoryka nie zostanie uruchomiona, z jednej strony politycznie się to nie opłaca, z drugiej mamy realnie kilkadziesiąt osób przy naszej granicy, widzimy ich twarze, inaczej przemawia więc do wyobraźni fakt widzenia takich skrajnych warunków, w jakich funkcjonują koczujący - dodała gość PR24.


Posłuchaj
21:28 PR24 2021_08_20-11-07-55.mp3 Prof. E. Marciniak o sytuacji przy polskiej granicy z Białorusią ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Ewa Marciniak

Data emisji: 20.08.2021

Godzina: 11:07 

Zobacz także

Zobacz także