more_horiz

"Dla Polski lepsza byłaby tzw. koalicja jamajska". Saryusz-Wolski o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:11
- To Zieloni i liberałowie zdecydują o kształcie koalicji i o tym, czy wybiorą sobie na szefa socjalistę Olafa Scholza, czy chadeka Armina Lascheta? Były już w historii Niemiec takie przypadki, że to wcale nie zwycięska partia dzierżyła urząd kanclerski - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Niemcy będą prawdopodobnie potrzebowali porozumienia trzech partii, by powstał większościowy rząd. Według sondaży exit poll rysują się trzy scenariusze koalicyjne.


ZOBACZ TAKŻE
niemcy polityka wybory 1200.jpg
Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 może powstać tzw. koalicja jamajska od barw wiązanych z formacjami: zieloną - Zieloni, żółtą - FDP i czarną - CDU/CSU. - Przyłóżmy do tego papierek lakmusowy Nord Stream 2. Najbardziej "za" jest SPD. Również "za", choć mniej zaangażowana w sensie korupcji politycznej jest chadecja CDU/CSU. "Przeciw" są Zieloni, co należy docenić. Natomiast liberałowie z FDP proponują moratorium w tej sprawie. To Zieloni i liberałowie zdecydują o kształcie koalicji, czy wybiorą sobie na szefa socjalistę Olafa Scholza, czy chadeka Armina Lascheta? Już były takie przypadki w historii Niemiec, że to wcale nie zwycięska partia dzierżyła urząd kanclerski - ocenił europoseł PiS.

- Głównymi rozgrywającymi były dwie kolejne partie, były języczkiem u wagi, wybrały sobie tego, który więcej dawał. Patrząc przez pryzmat rurociągu Nord Stream 2, dla Polski lepsza byłaby "koalicja jamajska" - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.- Najgorsza z kolei dla Polski byłaby znów wielka koalicja CDU/CSU-SPD. Na pewno jednak w stosunkach polsko-niemieckich, bez względu na to, kto będzie w Niemczech rządził, musi nastąpić przesilenie - dodał.

Innym scenariuszem możliwej koalicji rządowej jest tak zwana "koalicja sygnalizacji" (lub "świateł drogowych"), czyli rządy SPD (barwa czerwona), Zielonych (zielona) i FDP (żółta).

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 15.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także