more_horiz

Paweł Lisicki: migranci na granicy są elementem rozgrywki Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:55
- Obóz władzy zachowuje w tej sprawie zdrowy rozsądek i dostrzega realne niebezpieczeństwo związane z tym, co dzieje się na naszej wschodniej granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki ("Do Rzeczy").  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Paweł Lisicki komentował wypowiedzi opozycji dotyczące sytuacji na granicy Polski z Białorusią. - Rozpętywanie histerii przez "Gazetę Wyborczą" czy TVN i inne media opozycyjne pod hasłem "otwórzmy granicę, niech przybywają do Polski, nie troszczmy się o kwestię naszego bezpieczeństwa" (…) to niebezpieczne myślenie - ocenił. - Zachowanie opozycji jest w tonie groteski czy operetki, czy wręcz na granicy szaleństwa, jak wypowiedź prof. Środy - dodał publicysta.

Beata Kempa 1200.jpg
"Naiwność opozycji jest porażająca". Beata Kempa o sytuacji na granicy z Białorusią

- Na marginesie są nawet takie głosy, które mówią o tym, że to, co się dzieje, nie jest w interesie Unii Europejskiej, bo już nawet nie przechodzi im przez usta interes Polski. Najgłośniejszą grupę stanowią ci, którzy, jak rozumiem, uczyniliby Polskę państwem otwartym na wszystkich możliwych przybyszów - podkreślał.

Gość audycji przypominał, że zgodnie z prawem uchodźcą jest osoba, która ucieka z własnego państwa ogarniętego wojną bądź konfliktem zbrojnym i prosi o azyl na terenie najbliższego państwa. - W oczywisty sposób ci, o których mówimy, tego kryterium nie spełniają - zauważył.

- Migranci na granicy są elementem walki i rozgrywki, którą prowadzi z Polską prezydent Białorusi Łukaszenka. Powiązania z Rosją i Putinem są czymś pewnym i udokumentowanym - zaznaczył.

Posłuchaj
22:20 PR24_mp3 2021_09_28-13-07-29.mp3 Paweł Lisicki o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Jak zwracał uwagę Paweł Lisicki, duża część polskich mediów bierze za dobrą monetę wypowiedzi białoruskiej propagandy.

- W związku z tym do polskiej opinii publicznej zaczynają docierać informacje np. o tym, że przedstawiciele polskiej Straży Granicznej kogoś zabili. Pod wpływem białoruskiej propagandy, która zostanie uwiarygodniona przez polskie tzw. liberalne media, sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którzy opierają się na tych doniesieniach, (…) wydają wyroki, które nie są do zrealizowania i pomijają stan faktyczny - powiedział, odnosząc się do decyzji Trybunału, który nakazał Polsce umożliwienie przebywającym na granicy migrantom kontaktu z prawnikami.

Czytaj także:

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Tadeusz Płużański

  Gość: Paweł Lisicki

  Data emisji: 28.09.2021

  Godzina emisji: 13.07

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także