more_horiz

Dr Posobkiewicz: kreatorami jesiennej fali zachorowań i zgonów są osoby niezaszczepione

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 19:20
- Niestety nie wszyscy wyciągnęli właściwe wnioski z tego, co było w poprzednim sezonie, gdy mieliśmy do czynienia z tysiącami zakażeń i zgonów. Nie dla wszystkich była to wystarczająca lekcja do dalszego postępowania w dobie pandemii - dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tirachard Kumtanom/Shutterstock

Jak podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, wykryto 1208 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie, od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 907 071 zakażeń. Zmarło 75 650 osób z COVID-19. 

Waldemar Kraska 1200.jpg
"Czwarta fala stała się faktem". Waldemar Kraska o najnowszych danych dotyczących zakażeń

Dr Marek Posobkiewicz przypominał, że kilkadziesiąt procent społeczeństwa jest niezaszczepione i nie posiada wystarczającej odporności. - To, że będzie dochodziło do następnych zakażeń i zgonów, jest czymś smutnym, ale niestety naturalnym. W wielu przypadkach opamiętanie przyjdzie, gdy zachoruje czy umrze ktoś bliski, a wtedy będzie już za późno, by się zaszczepić. Wielu ludzi tuż przed podłączeniem do respiratora, końcówką świadomości mówi, że zrobiliby wszystko, by cofnąć czas i się zaszczepić - mówił gość audycji.

- Szczepić należy się profilaktycznie, przed infekcję, jeżeli ktoś już zachoruje, czasu nie cofniemy. Wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego, co stało się w Polsce i na świecie do tej pory. […] Kreatorami jesiennej fali zachorowań i zgonów są osoby, które świadomie rezygnują ze szczepienia - dodał dr Marek Posobkiewicz.

Posłuchaj
09:34 PR24_mp3 2021_09_30-17-48-52.mp3 Dr Marek Posobkiewicz o wzroście zachorowań na COVID-19 Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19 mln 404 tys. osób - podano w czwartek na rządowych stronach.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: dr Marek Posobkiewicz 

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 17.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także