more_horiz

Rusłan Szoszyn: migranci nie zdają sobie sprawy, że dostają od reżimu na Białorusi bilet w jedną stronę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:59
- Nie po to reżim Łukaszenki zachęcał i umożliwiał tak duży przepływ przez teren Białorusi, żeby z powrotem przyjmować migrantów na Białoruś, rozmieszczać, płacić za to wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita").
Straż Graniczna
Straż Graniczna Foto: twitter.com/StrażGraniczna

W niedzielę strażnicy graniczni odnotowali 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 16 Irakijczyków, którzy przeszli granicę wbrew prawu, a pozostałym próbom zapobiegli. Ponadto 12 cudzoziemców zostało zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnej migracji.

Elżbieta Witek PAP-1200.jpg
"To jest celowe działanie nastawione na destrukcję". Marszałek Sejmu o presji migracyjnej ze strony Białorusi

- Władze Białorusi wprost mówią, że powrotnej drogi dla tych ludzi nie ma. Sytuacja jest więc kryzysowa, jeżeli chodzi o ich los, ponieważ z jednej strony są wpuszczani na Białoruś, władze wydają im wizę, człowiek przylatuje z rodziną na Białoruś, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że to jest bilet w jedną stronę i jeżeli nie uda mu się przekroczyć granicy unijnej w sposób jaki teraz ma miejsce, czyli przez lasy i pola, to z potworem nie zostanie wpuszczony na Białoruś - zaznaczył Szoszyn.

Jak dodał publicysta "Rzeczpospolitej", sytuacja "jest beznadziejna, a reżim Łukaszenki nie martwi się, co dalej dzieje się z migrantami". 

Posłuchaj
24:40 PR24_mp3 2021_10_04-13-33-42.mp3 Rusłan Szoszyn o kryzysie migracyjnym na granicy z Białorusią ("Temat dnia/Gość PR24")  

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.


      

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Rusłan Szoszyn

Data emisji: 04.10.2021

Godzina: 13.33 

kmp

Zobacz także

Zobacz także