more_horiz

"Chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi". Dr Tomasz Karauda o restrykcjach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:55
- Byłbym po stronie tego, że w momencie, gdy wypełniają się oddziały zakaźne, to trzeba wprowadzić ograniczenia, by chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi i resztę społeczeństwa przed paraliżem ochrony zdrowia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi. - Prawo do leczenia mają nie tylko ludzie, którzy się nie szczepią, ale wszyscy - podkreślił.
Gościa Polskiego Radia 24 niepokoi przyrost tygodniowy nowych zakażeń koronawirusem
Gościa Polskiego Radia 24 niepokoi przyrost tygodniowy nowych zakażeń koronawirusemFoto: People Image Studio/ Shutterstock

W minioną niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1090 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem,, zaś tydzień wcześniej mówiono o 643 nowych zakażeniach koronawirusem. To wzrost o ponad 69 procent. - Niepokoi nas dynamika wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

szczepienie covid koronawirus free shutterstock 1200 (1).jpg
Maria Libura: niezaszczepienie się to nie tylko ryzyko osobiste

- Musimy zastanowić się, czy obserwujemy dalej, czy zaczynamy podejmować działania ograniczające - wskazał. W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "najtrudniejsza sytuacja jest na Lubelszczyźnie, a tam współczynnik zaszczepionych jest stosunkowo niższy". - To nam podpowiada, że sytuacja zaczyna się pogarszać w regionach, które powiedziały szczepionce "nie", albo "nie tak chętnie" - dodał. 

"Prawo do leczenia mają wszyscy"

Gość "Tematu dnia" ocenił, że warto się zastanowić nad wprowadzeniem restrykcji dla niezaszczepionych. Ocenił, że to jest kwestia sytuacji w danym szpitalu. - Jeżeli mamy czekać aż pojawi się tam niewydolność, nawet regionalna, systemu ochrony zdrowia, czyli gdy nie będą dojeżdżały karetki na czas, a szpitale zakaźne będą wypełnianie i  otwierane tymczasowe, to lepiej wprowadzić to przed paraliżem, przed momentem, w którym lekarze muszą opuszczać dane szpitale i jechać do tymczasowych - argumentował. 

Czytaj także: 

- Ja będę zawsze po stronie życie. Byłbym po stronie tego, że w momencie, gdy wypełniają się oddziały zakaźne, to trzeba wprowadzić ograniczenia, by chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi i resztę społeczeństwa przed paraliżem ochrony zdrowia. Prawo do leczenia mają nie tylko ludzie, którzy się nie szczepią, ale wszyscy - podkreślił. 

Posłuchaj
09:45 Ziemianczyk - [PR24]PR24 (mp3) 4 październik 2021 17_48_43.mp3 Dr Tomasz Karauda o sytuacji pandemicznej w Polsce: musimy się zastanowić, czy obserwujemy, czy zaczynamy podejmować działania ("Temat dnia/ GośćPR24")

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/ GośćPR24"

ProwadzącyAleksander Ziemiańczyk 

Gość: dr Tomasz Karauda (lekarz oddziału chorób płuc ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 17.48


mbl

Zobacz także

Zobacz także