more_horiz

Mec. Andrzejewski o wyroku TK: nienaruszalna suwerenność zastrzeżona w traktacie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:55
- Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że to orzeczenie wpisuje nas w orzeczenia, które już zapadły w innych krajach Unii - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 adwokat i sędzia mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Za takowy uznano też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm. W orzeczeniu wskazano również, że przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

- Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że to orzeczenie wpisuje nas w orzeczenia, które już zapadły w Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii i we Włoszech. Czyli równamy do szeregu innych państwa, które mają już za sobą takie konfrontacyjne orzeczenia, które zatrzymują prawotwórstwo TSUE odnośnie wypełniania traktatów nową i bardziej konkretyzowaną treścią odnośnie tego, czym ma być prawo europejskie - podkreślił mec. Piotr Andrzejewski.

Czytaj także:

Zaznaczył, że oceniając orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego należy poczekać na opublikowanie uzasadnienia decyzji.

Posłuchaj
22:18 PR24_mp3 2021_10_11-11-06-49.mp3 Piotr Andrzejewski o orzeczeniu TK ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym (Temat dnia/Gość PR24)

- Istnieje nienaruszalna suwerenność zastrzeżona w traktacie, co przywołał w ustnym uzasadnieniu Trybunał - powiedział mecenas. Dodał, że "sam traktat wyraźnie stwierdza, że kompetencje nieprzyznane Unii w traktatach" należą do państw członkowskich.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka  

Gość: Piotr Andrzejewski

Data emisji: 11.10.2021

Godzina: 11.06

st

Zobacz także

Zobacz także