more_horiz

Prof. Karol Karski: to opozycja buduje tezę o polexicie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:29
- Działania Polski uzyskują poparcie w wielu różnych miejscach, ale nie tam, gdzie jakikolwiek wpływ ma Donald Tusk. To źle, jeżeli stara się budować swoją karierę polityczną poprzez szkodzenie swojemu państwu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Karol Karski
Karol KarskiFoto: PR24

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez szefa PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. - Czuję się zobowiązany podnieść alarm spowodowany decyzjami "pseudo-Trybunału" i partii rządzącej, która już bez "owijania w bawełnę" podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej; oni chcą wyjść z UE, by bezkarnie gwałcić prawa obywateli i zasady demokracji – mówił podczas manifestacji Tusk.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Prof. Grzegorz Kucharczyk o reakcjach na orzeczenie TK: Polsce wypowiedziano wojnę kulturową

Prof. Karol Karski komentował dyskusję, która ma miejsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. - Dziwię się Donaldowi Tuskowi, że tak poważną sprawę jak polexit postanowił uczynić przedmiotem sporu politycznego. To lider PO stawia teraz sprawę wyjścia Polski z Unii Europejskiej i chce namówić jak największą część klasy politycznej, by zacząć rozważać kwestie za i przeciw temu. Tymczasem ten temat w Polsce nie istnieje, nikt nie opowiada się za wyjściem z UE. (…) Można powiedzieć, że Donald Tusk był królem Europy, a został królem fake newsów - dodał europoseł.

- Nasza opozycja nie przykłada zbytniej wartości do kryterium prawdy. Buduje się tezę o polexicie, całkowicie nieprawdziwą i nieistniejącą, samemu wywołuje się ten problem. (…) Prawda dla totalnej opozycji nie ma żadnego znaczenia, to nie jest kryterium, wokół którego budują oni narrację - komentował. - To Donald Tusk próbuje rozhuśtać polskie członkostwo w UE, coś, do czego istnieje ogólnonarodowy konsensus - stwierdził.

Posłuchaj
20:53 PR24_mp3 2021_10_12-11-07-49.mp3 Prof. Karol Karski: o reakcjach na orzeczenie TK (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji odniósł się również do kwestii przywództwa w Platformie Obywatelskiej. - Pytanie ,jak słaba jest polska opozycja, skoro liderem jej największej partii jest osoba nieposiadająca żadnego mandatu demokratycznego, żadnej wybranej funkcji. (…) Ludzie bez zweryfikowania wśród wyborców czy nawet członków własnej partii potrafią wychodzić z hasłami demokracji na czoło protestów, które mają miejsce w Polsce - komentwował niedzielne demonstracje zorganizowane przez opozycję. 

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Karol Karski 

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także