more_horiz

"Jemu wystarcza niepodległość niemiecka, polska go nie interesuje". Jan Pietrzak o Trzaskowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
- Nikt nie może Polakom zabraniać Marszu Niepodległości, nie możemy tolerować tego typu zakazów, jakie wydaje prezydent Warszawy i stołeczny magistrat - mówił w Polskim Radiu 24 artysta Jan Pietrzak. 
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Prezydent Warszawy nie kryje zadowolenia po decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości". Jednocześnie zapowiedział, że ratusz prawdopodobnie porozumie się z organizatorkami zgłoszonej kontrmanifestacji.

- Marsz Niepodległości należy się Polakom, niezależnie od tego, kto go organizuje. To bardzo istotny fakt w naszych dziejach, odzyskaliśmy niepodległość i chcemy ją świętować. Nie może żaden magistracki urzędnik zabraniać Polakom manifestować radości z odzyskania niepodległości - powiedział gość PR24.

winnicki663.jpg
Poseł Konfederacji: nie ma takiej siły, która byłaby w stanie zatrzymać Marsz Niepodległości

"Trzaskowskiemu wystarcza niepodległość niemiecka"

Dodał, że prezydent stolicy najwyraźniej "zapatrzył się na wszystkie niemieckie święta, a w Warszawie kocha tylko marsze czterech liter". - Jemu wystarcza niepodległość niemiecka, polska go nie interesuje, na tym polega kłopot, poza tym kłamał, kiedy mówił w kampanii wyborczej, że w Marszu Niepodległości weźmie udział - przypomniał Jan Pietrzak.

Czytaj także:

W dniu Święta Niepodległości w stolicy zostało zgłoszone inne zgromadzenie. Pierwotnie ratusz je zarejestrował, a po decyzji o cykliczności Marszu Niepodległości odmówił. Teraz prezydent Rafał Trzaskowski przyznał, że "sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej".

Chodzi o zgromadzenie grupy "14 kobiet z mostu", które zarejestrowały demonstrację w tym samym miejscu i czasie co Marsz Niepodległości. To grupa kobiet, które 11 listopada 2017 r. na moście Poniatowskiego próbowały zablokować marsz. - My będziemy zgadzali się z osobami, które zarejestrowały swoje zgromadzenie jako pierwsze - podsumował Rafał Trzaskowski.

Posłuchaj
11:59 PR24_mp3 2021_10_28-13-47-55.mp3 J. Pietrzak o blokowaniu Marszu Niepodległości ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak (artysta, autor tekstów)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina: 13:47 

Zobacz także

Zobacz także